| Sonia822 a întrebat:

E vreo diferenta intre cartea religioasa ``Psaltirea`` si ``Pasalmii lui David``?

1 răspuns:
| tibyramos a răspuns:

O psaltire este un volum care conține Cartea Psalmilor, de multe ori împreună cu alte texte cu specific religios, precum calendarul liturgic și litania sfinților.
Termenul românesc „psaltire" provine din cuvântul psalterium din latina ecleziastică, care este pur și simplu numele sub care este cunoscută Cartea Psalmilor.