| anonim_4396 a întrebat:

Echipamentul sportiv este obligatoriu în instituțiile de învățământ școlar la ora de educație fizică? Bătaie de joc în România la cele mai mari cote! Mi se pare aberant și TOTAL abuziv ca profesorul să acuze elevii pentru că nu poartă o ținută adecvată orei de ed. fizică.

Am întâlnit un caz in care profesorul amenință bietul elev cu scăderea notei la purtare și absenta + doua puncte minus la următoarea nota. Abuz in serviciu sau este drept?
Domnilor profesori și diriginți și celorlalte cadre didactice, pentru persoanele cu venituri mici pe familie, le cereți îmbrăcăminte de la anumite brand-uri? Nike, adidas?

Ce părere aveți despre asta? Comparativ cu sistemele de învățământ la nivel internațional. Mai este oare vorba de ART. 32 din Consitutia României? - Dreptul la învăţătură?

(4) Învăţământul de stat este gratuit, potrivit legii. Statul acordă burse sociale de studii copiilor şi tinerilor proveniţi din familii defavorizate şi celor instituţionalizaţi, în condiţiile legii.

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Nu inteleg clar la ce te referi. Eu am avut un profesor ce iti punea absenta daca nu aveai echipament si te afecta destul si la nota dar erai anuntat cand punea note si puteai sa vii imbracat cu tenesi, tricou si pantaloni scurti din aceia ieftini, fara brand.

Este normal sa vii cu o pereche de incaltari in plus (chiar si ieftine) sau macar sa-ti cureti incaltarile cu un servetel(sau mai multe) inainte de a intra in sala intrucat salile nu se curata mereu caci, dupa cum ai spus si tu, suntem in Romania.

Acum, omul este obligat sa faca ceva cu voi, nu este vina lui ca ora de sport este o porcarie pusa cine stie cand in orar DAR este cu siguranta vina lui daca se comporta ca un prost iritat ce tipa mereu la elevi. Ora de sport ar trebui sa fie ceva placut, facut de preferinta la sfarsitul programului si sa promoveze jocurile de echipa si miscarea. Acum na... tinand cont ca organizarea lasa mai mereu de dorit in anumite privinte nu te pot contrazice. Unii profesori de sport chiar reactioneaza urat.

Ah, era sa uit. Cu absentele facea la fel si cam asa e normal.
Si eu am urat treaba asta dar trebuie sa intelegi ca poti sa scapi numai daca ai scutire sau daca esti fata si folosesti celebra scuza, ceea ce e normal.

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cam multa drama pentru o pereche de pantaloni de trening nu?

| sierra1 a răspuns:

Dar dacă la informatică, profesorul îi cere elevului să vină cu un memory-stick, e tot un abuz și tot neconstituțional?

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Pentru un stick nu cred că profesorul scade nota la purtare și pune absențe ca în acest caz. Nu ar avea de ce. Dacă este vorba de prezentarea unui proiect, sau pur și simplu dacă este vorba despre un cod, și cum toate PC-urile de la informatica vin cu un IDE instalat pe ele, atunci poate fi trimis și pe o adresa de e-mail. Nu, nu este abuz. Clauză abuzivă este vizibilă în cazul tânărului. Sau cel puțin eu o sesizez. Nu există niciun paragraf care face referire la echipamentul în sala de sport, decât papucii de schimb. Este cel cu "păstrarea unei ținute decente", însă este vag detaliat în funcție de parametrii școlii, spre deloc. Mulțumesc!

| Rotazi a răspuns (pentru anonim_4396):

Nota scazuta la purtare, "clauza abuziva"... nu cumva "bietul elev" s-a certat cu profesorul asa cum faci si aici?

| anonim_4396 explică (pentru Rotazi):

N-am reala, nu ma cert cu nimeni. Dezbatem un subiect. Nu ma dezavantajeaza cu nimic sa fac schimb de idei

| HadesSs a răspuns:

Cred ca exagerezi un pic nu cred ca vreun profesor i-a cerut elevului sa vina cuechipament sportiv ''de firma'' si doar cu echipament sportiv, iar bietul elev de care spui tu curand mami si tati o sa ii scoata scutire medicala, iar apor se va intreba cum a devenit copilul lor obez.

| anonim_4396 explică (pentru HadesSs):

Mă refer strict la decizia luată de profesor. Are dreptul să facă așa ceva? Sau este o clauză abuzivă în regulamentul de desfășurare al orelor din respectiva incintă? Pentru că dacă Constituția menționează "gratuit, potrivit legii", nu poți sa rescrii peste Constituție, că atunci chiar vorbim de ceva abuziv care se vede cu ochiul liber.

Uniformele sunt purtate obligatoriu, numai in cazul in care unitatea de învățământ pune presiune asupra elevului, obligându-l sa o poarte (diverse sancțiuni). Presupun ca dacă au introdus "uniforma scoalara", ar putea introduce și un "echipament sportiv" accesibil tuturor. Ca încă presimt ca in viitor o sa avem încă scoli cu sobă și plită. Plus că elevul este la profil mate-info intensiv info. Nu văd rostul ca profesorul sa se comporte ca un inapt ce e.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Putem dezbate asta 3 zile și n-ajungem nicăieri

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

In Romania se numește bătaie de joc. Pensionarii vor venituri mai mari, politicienii organizează referendumuri de-a-n pixul ca sa nu dea de bănuit ca sunt corupți sau ceva... măcar de s-ar face un lucru bun! Politicienii romani nici de furat nu știu sa fure!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Păi și pensionarii de ce n-ar vrea venituri mai mari? Tu nu vrei?
Democrația costă.
Bați câmpii.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Când începi o construcție, întâi ridici temelia, nu acoperișul. Temelia aia o reprezintă tineretul. As prefera mai degrabă sa fie investit in învățământ decât in pensionari. Tu nu?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Păi și pensionarii ăia nu primesc pensia fiindcă la rândul lor au contribuit la susținerea pensionarilor când munceau? Sau ei iau pomană?
Aș vrea să se dea peste tot, dai tu bani?

| Rotazi a răspuns:

Un echipament sportiv e cel putin necesar daca nu obligatoriu. Vrei sa faci sport in hainele de strada? Poti cumpara un trening (nu numaidecat asortat) de la secod-hand. Cu maxim 4 lei ai costumul complet. Ca adidasi, purtati voi si la nunti, nu cred ca nu ai.

| Blabrrbka a răspuns:

Dar chiar nu inteleg de ce nu vi la ora de sport in costum de clovn ca na doar e o tara libera