| anonim_4396 a întrebat:

Este adev ca o persoana care se spanzura nu este inmormantat normal? adica nu are voie sa fie bagat in biserica, sa ii se aprinda lumanari in ziua in care se inmormanteaza, sa nu fie jelit, sa nu ii se faca pomana in acea zi si nici cea de a3 zi? si pomeni sa nu-i faci timp de 7 ani? doar dupa ce trec 7 ani are voie sa faca pomeni?

16 răspunsuri:
| Dara a răspuns:

Da, este adevarat. Am gasit ceva care sper ca iti va fi de folos:
http://www.parohiamacin4.org/sinuciderea.htm

| Klara a răspuns:

Mda, se face slujba, cu groapa...cu alea alea...
Doar ca popa nu mai canta soborul sau ce se canta in general, nu stiu thinking

| CrucifiedCountess a răspuns:

Nu neaparat care se spanzura, ci sinucigasii in general! dap, corect...

| MM a răspuns:

Nu prea e adevarat. Un apropiat de-al meu s-a sinucis acum 10 ani si in afara de faptul ca nu i s-a permis sa intre in biserica sa i se faca slujba, restul inmormantarii a fost cum e la toata lumea. Se jeleste, se aprind lumanari. Si pomenile sunt permise tocmai pentru a-i salva sufletul, de a-l duce spre lumina, cel putin asa spune traditia la mine, in Moldova.Se fac pomeni timp de 7 ani si dupa, daca vrei.

| JustMeFlory a răspuns:

Da! Este adevarat! Acum mai depinde si din ce parte a tarii esti.Chestiile astea difera de la sat la sat.Fiecare cu traditiile lor...Se spune ca este mana diavolului.

| yanny`s a răspuns:

Din cate stiu eu se poate jeli si pomeni.doar ca nu i se face slujba.

| AndrusKanu a răspuns:

Am auzit câteva chestii de genul, dar ştiam şi câteva persoane care s-au spânzurat şi nu s-a procedat astfel.

Dar de ce întrebi? Te bate gândul să încerci? raised eyebrows

| Lotte a răspuns:

Eu stiu doar ca nu sunt ingopati cu toate celelalte morminte...adica undeva in afara cimitirului pentru ca se zice ca si-a luat singur viata si oamenii nu au puterea aceasta, si Dumnezeu.Asa se zice.

| maria a răspuns:

Sinuciderea este un pacat foarte mare. Da, este adevarat ca nu este bagat in biserica omul care isi ia viata, nu i se face slujba si nici cele necesare pentru inmormantare.Incearca sa te gandesti cat mai putin la sinucidere.Sunt multe momente in viata cand ne gandim la tot felul de lucruri, printre care si la moarte.Ai grija de tine si incearca sa depasesti momentul.

| hanry a răspuns:

Eu stiu de la un calugar ca odata unu so spanzurat si in noaptea dinaintea inmormantari o ploat si o umplut groapa cu apa si dimineata au chemat popieri sa scoata apoa si vreo 3 ore au sat cu motopompe si nu au reuzit asa ca o trebuit sa lege de sigru catiiva bolovani...straaniu... ica pamantul nu vroia sa primeasca trupul unui asa pacatos...

| hanry a răspuns:

Eu stiu de la un calugar ca odata unu so spanzurat si in noaptea dinaintea inmormantari o ploat si o umplut groapa cu apa si dimineata au chemat popieri sa scoata apoa si vreo 3 ore au sat cu motopompe si nu au reuzit asa ca o trebuit sa lege de sigru catiiva bolovani....straaniu ...ica pamantul nu vroia sa primeasca trupul unui asa pacatos...

| kuzican a răspuns:

Da este adevarat ( s-a spanzurat un vecin de-al meu[nu stiu motivul])

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sinuciderea asa trebuie sa fie tratata pentru ca nu au avut curajul sa-si poarte crucea pina la capat.Si daca viata i-a fost data fara sa o poata aproba individul in sine, Ce drept are atunci sa hotarasca cind sa se termine."E cea mai jjoossnniiccaa crima"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.Biserica refuza o inmormantare cu tot tipicul in cazul unei sinucideri confirmate de organele in drept.Totul se rezuma la o rugaciune spusa de preot la mormant.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am pus aceasta intrebare pentru ca o ruda de-a mea a facut asta j vream sa stiu daca este adev.noi vrem sai usuram sufletul pe lumea celalta deoarece nu jtim motivul care la determinat sa faca asa ceva.va multumesc pentru raspunsuri.

| mms a răspuns:

Da, este adevarat. Sinuciderea este un pacat foarte mare...inseamna sa mergi impotriva lui Dumnezeu care ne-a dat viata ca s-o traim si sa ne bucuram de ea... se spune ca cei ce se sinucid ajung in iad...