| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca simularile sunt mai grele decat subiectele de la evaluarea nationala?
Adica eu m-am uitat la subiectele din 2018, 2017, 2016...Si chiar mi s-au parut usoare, pentru mine, le-am recapitulat si faceam de 9 la fiecare si la mate si la romana.
Imi este teama ca anul acesta, 2019, va fi mai greu...Sunt foarte stresat, nu mai stiu ce sa mai invat ca la examenul acesta sa iau macar 9!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| litere123 a răspuns:

Simulările nu sunt deloc grele. Acest lucru o spun toți profesorii, doar pentru a te stresa și a te ambiționa să te pregătești din timp. Într-adevăr, notele de la simulări sunt extrem de mici, dar asta nu înseamnă că sunt grele. Aceste note reflectă potențialul tău până în momentul respectiv. Cum poți lua o notă peste 9 în simulare, dacă nu te pregătești cu luni de zile mai devreme!?
Nota de la examenul național din iunie este mai ridicată decât cea din simulare, se datorează faptului că tu singur pui presiune pe tine în ultimele două luni și te ambiționeazi să ai nota după așteptările tale.
Stai liniștit! Lucrează în fiecare zi câte o variantă/două la matematică, una la română, dar nu exagera. Consumă bucățele mici de ciocolată, nu pastile de memorie, deoarece te stresează mai mult...Și mai ales, AI ÎNCREDERE ÎN TINE!
Good luck!

2 răspunsuri:
| AnielAn a răspuns:

Da, se spune ca sunt mai grele, dar nu te poți baza neapărat pe chestia asta chiar dacă e foarte posibil sa vina mai ușor sa te pregătești. Totuși, din cauza ca anul ăsta la simulări a fost foarte greu și ratele de promovabilitate ar fi fost mici, e posibil sa se dea mai ușor. Încearcă totuși sa te pregătești. Mult succes!

| LucianDumitru13 a răspuns:

Nu este o regulă, dar în general simulăriile sunt mai grele pentru a pregăti elevul din timp, dar poate fi şi invers