| AmeliaD a întrebat:

Este adevarat ca un romb este "format" din doua triunghiuri echilaterale?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In general rombul este format din 2 triunghiuri isoscele. Numai in 2 cazuri este format din 2 triunghiuri echilaterale, respectiv atunci cand latura comuna a triunghiurilor ce-l formeaza este egala cu laturile rombului.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E un caz particular

| FaraNume1245 a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e adevarat doar daca diagonala mica a rombului este egala cu latura lui

| MagicOneT a răspuns:

Depinde de romb, la fel de bine pot fi si 2 triunghiuri isoscele.

| NonZarek a răspuns:

Da, asta spune și teoria