| bugativeyRO a întrebat:

Piramida triunghiulara regulata este totuna cu tetraedrul regulat sau? Si daca nu, prin ce se deosebesc? Adica stiu ca ambele au bazele triunghiuri echilaterale si fetele laterale la fel...

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

DA,este una si aceeasi forma geometrica.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Tetradrul este o piramida cu 4 fete fiecare fiind un triunghi echilateral.Este cea mai simpla forma geometrica posibila.https://www.google.ro/......ps?/search

| bugativeyRO explică (pentru corbulalbrosu):

Deci piramida triunghiulara regulata este aceeasi chestie cu tetraedrul regulat? ca asta am intrebat big grin Adica ma intereseaza daca se aplica aceleasi formule de aflare a ariei si chestii la ambele...

| muffinXXL a răspuns (pentru corbulalbrosu):

In ce clasa ești?:O

| corbulalbrosu a răspuns (pentru bugativeyRO):

DA,este una si aceeasi forma geometrica.

| muffinXXL a răspuns:

Nuuuuuuuuuuu! Sunt diferite. Tetraedrul regulat are toate fetele triunghiuri echilaterale! Piramida triunghiulara regulata are doar baza triunghi echilateral, pe când fetele laterale sunt triunghiuri isoscele! M-am uitat in manual si așa zice. In plus, eu am intrebat-o chiar acum pe mama si a zis la fel (a fost 10 ani profesoara de matematica la liceu). Nu îmi pasa de funda, dar sa verifici răspunsurile. In legătură cu formulele, logic o sa fie diferențe pe alocuri.