| Simona_Petrescu_1972 a întrebat:

Este corect scris "şi-alte" din expresia "despre flori şi-alte chestii" sau trebuia scris "ş-alte"? As vrea sa stiu daca are vreun rol cratima in acea expresie?

1 răspuns:
| Aurora99 a răspuns:

Buna! Este corecta numai forma "ș-alte", deoarece in acest context, cratima are rol de elidare(adica inlocuire) a vocalei " i" pentru a ajuta in versificatii, muzicalitate etc. Daca ai fi folosit "și-alte", cratima n-ar mai gi avut sens.O zi faina!