| tudorvolcano a întrebat:

Este limba rusă o limbă grea? Eu am învățat alfabetul chirilic rusesc destul de rapid, am văzut că cuvintele nu sunt grele de pronunțat, verbele nu par nici ele atât de grele, substantivul este ușor de învățat cu excepția utilizării prepoziționalului care este în rusă echivalentul unui locativ ( mă face destul de confuz când aud că rusa din epoca medievală avea și prepozițional și locativ, pe când în alte limbi sunt același caz ). Influența limbilor slave asupra limbii române fac ca limba rusă să fie și mai ușor de învățat.
Totuși nu am de gând să trec mai departe de o analiză lingvistică deoarece rusa nu îmi este o limbă utilă și știu deja 5 limbi, în plus sunt ocupat cu olandeza pe moment.
Consider că bulgara pare o limbă mult mai ușoară pentru un român decât rusa deoarece au o istorie într-un anumit fel mai comună : apartenența la Uniunea Lingvistică Balcanică, cuvintele de origine slavă vin în mare parte din Slavona Veche Bisericească/Bulgara veche, bulgara are cam 20-30 de cuvinte de bază latinești moștenite din română ( ex: română mezin, din latină medianus, confer bulgară мезину ), împrumuturi turcești în comun ( ex. română haide, turcă haydi, bulgară хаиде ) etc.
Chiar dacă nu sunt interesat pe moment să învăț rusa, aș vrea părerea unora care au învățat-o să-mi spună dacă este sau nu o limbă grea.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Nu este o limba grea. Eu am invatat rusa acum peste 30 de ani dar si acum mai inteleg ce se vorbeste in limba rusa. Dupa 3-4 luni de stat printre rusi cred ca asi fi in stare s-o vorbesc iarasi.