| gabrielutzu a întrebat:

Este Romania condusa de catre Masonerie?
Cati dintr-e conducatorii nostri de azi(si de ieri) sunt aserviti masonilor?
Este adevarat ca mai toti conducatorii cultelor crestine(de la ortodocsi pana la neoprotestanti, de la catolici pana la luterani) sunt masoni?
Credeti ca oamenii ar trebui sa fie informati mai mult despre pericolul urias pe care il reprezinta Masoneria si servitorii ei?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Eu am citit de curand o carte denumnita: "Viitor cu cap de mort" de Radu Cinamar. In aceasta carte, pe care am primit-o printr-un e-mail, se sustine ca masoneria nu face parte din fortele cu o activitate benefica, asa cum a si subliniat Gabrielutzu. Sigur ca, nu toti masonii au desfasurat o activitate distructiva, insa nu trebuie sa uitam ca, ei detin cea mai mare parte din bogatia acumulata pe Terra si in acest fel, ei hotarasc soarta jocurilor la nivel mondial, fiind interesati de industria de armamanet, motiv pentru care se mai pornesc si in prezent razboaie, in anumite parti ale lumii, pentru a-si putea desface fara grija, armele pe care ei le-au fabricat.Nu sunt departe nici de criza actuala la nivel mondial, pentru a putea sa-si impuna punctele de vedere pentru redresarea economica si nu numai a Americii ci si a statelor dezvoltate din lume. Gradele masonice nici nu sunt cunoscute de masonii de rand, care isi imagineaza ca, fac parte dintr-o organizatie cu rol masiv in dezvoltarea tarilor lumii.
Nu stii pe cine sa crezi, ori pe cine sa acuzi de situatia in care s-a ajuns in prezent in lume, insa fara doar si poate si masoneria a avut un cuvant greu de spus in tot ce se intampla.
Mai precizez ca acelasi scriitor a mai scris si " 12 zile- o initiere secreta", precum si "Misterul din Egipt- Primul tunel", care merita lecturate. In fiecare din aceste carti electronice, nu cunosc daca au fost publicate ori ba, pana in prezent, se sustine ca reprezinta redarea unor intamplari care s-au petrecut si reprezinta purul adevar. Ar fi interesant daca am fi cat mai multi care sa avem, cat de cat, cunostinte mai ample despre Masonerie, pentru ca asa am fi mai pregatiti pentru viitor, decat suntem in prezent.
Nu am cunostinta daca reprezentatii cultelor sunt sau nu cuprinsi in miscarea masonica insa acest lucru nici nu cred ca are mare importanta, pentru ca, biserica este si cred ca va ramane singura enclava unde oamenii pot fi indrumati si ajutati pentru a nu-si pierde sufletele. S-ar putea sa fie, in elita cultelor si masoni, insa efectul lor aici nu prea are cum sa fie distructiv. Oricum este o tema la care se poate medita si despre care mai trebuie sa ne informam.
Tema pusa in dezbatere este de o mare actualitate si cred ca merita a fi cunoscuta de cat mai multi oameni de buna credinta, chiar si de catre masonii, care nu au habar de ce se intampla la nivelul conducerii masonice. Felicitari pentru gabrielutzu pentru interesul acordat acestei teme de actualitate.

43 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu informati.ci fortati sa riposteze, si sa se creeze haos mondial, caci haosul nu poate fi controlat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Interesant articol, insa mai documenteaza-te totusi
http://templulmasonic.blogspot.com/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai gandeste te tukhey23! Privesc doar la istoria lumii din ultimii 50 de ani si mi dau seama ca numai bine au facut! Cele 2 razboaie mondiale au fost o necesitate, revolutiile erau aerul de care aveau statele nevoie si asasinatele erau painea cea de toate zilele a sarmanului privitor la ziarul mototolit ce i statea pe poale sau ascultand crainicul ragusit ce raporta numarul luciferic al victimelor Holocaustului. Poate ma vei intreba de ce pun astea sub degetul mic al masonilor! Logica intrebare! Raspuns: Mai zaboveste si tu prin arhive si apoi mai palavragim. Si apropo, ce poti sa mi spui de Templieri? Merg pe incredere, sunt sigur ca nu vei da un search pe goagal, pentru ca vad ca ai multa cultura! Deh! Aperi o cauza diabolica omule!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://ateist.itgo.com. Masoneria Globala este masoneria vietii si este inregistrata in U. S. A., or fi si alte masonerii daunatoare, poate chiar cei care fac din Romania si nu doar din Romania dictatura politieneasca! Dar luptam si daca trebuie vom fac o dictatura impotriva dictaturii politienesti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masoni sunt o organizatie de oameni. mai instariti care se ajuta intre ei. zic eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da Romania este condusa de masoni.Criza financiara din lume tot ei au creeato, daca nu stiati toate bancile din lume sunt conduse din umbra de masoni.Majoritatea bogatinilor, cei ce au milioane de euro nu oricare fac parte din masonerie.Pentru ca oamenii bogati au si unele relatii etc.Acuma poate va puneti intrebarea daca nu vor sa se alature ce se intampla? simplu aia dau faliment in toate afacerile.Au mijloacelor prin care te falimenteaza

| crouch a răspuns:

In primul rand, daca masonii cred in Dumnezeu, cum spun ei, de ce nu incearca sa ii aduca spre Dumnezeu pe ateii care se inmultest de la an la an? Masonii sunt oameni inteligenti care pot influenta oamenii slabi, neinformati ca noi.
In al doilea rand, ne spun ca lumea este condusa de ei, dar sa nu ne facem griji ca ne vor binele. Cum sa nu iti faci griji cand tu alegi un presedinte pentru ca ti se pare bun si speri ca va face ceva in mandatul lui si de fapt tu nu ai drept de vot, pentru ca niste masoni necunoscuti te conduc pe tine fara voia ta. Asta inseamna ca nu exista democratie, ca lumea este condusa in stilul lui Hitler, unde doar cuvantul lui conta si daca vroia el ca nemtii sa joace fotbal toata ziua, nimeni nu trebuia sa comenteze. Cu toate acestea, nu va faceti griji...

| rastafari_2977 a răspuns:

Mai am vorbit cu profesorul meu de istorie azi si da normal ca Romania este condusa, mason ce cunosc eu si multa lume in Ro e Iliescu si alte 10, este adevarat ca masonii au pus mana si pe preoti, biserici, religii, etc, desi ei sunt ateisti, a lor e intreaga lume spunea profesorul meu de Istorie si da cred ca ar trebui sa fie, dar nu prea se poate aceasta, caci asa a incercat si Gregorian Bivolaru sa anunte lumea a facut gasti impotriva lor, si uite cum a ajuns sa fie acuzat pe nedrept de tot felul de magarii si sa stea in puscarii.

| cristian_5654 a răspuns:

Da

| urmuz a răspuns:

Cred că, din păcate, oamenii încă nu au suficiente informaţii despre rolul său în lumea de azi, deoarece, chiar dacă trăim în secolul comunicarii, multe secrete sunt încă bine păstrate şi va dura ceva timp pana cand vor fi dezvaluite, dar, chiar dacă nu am întâlnit un mason pana acum, sunt sigura ca sunt implicaţi în numeroase activităţi ascunse, care au un impact negativ asupra vieţilor noastre, şi nu cred că ei sunt interesati de soarta omenirii, le pasa doar de prosperitatea lor proprie şi doresc să controleze societatea la toate nivelurile, deci cred ca sunt un pericol enorm pentru viitorul omenirii.

| felics92 a răspuns:

Gandesc ca intre timp (a trecut un an) te-ai edificat asupra intrebarii tale. Imi ingadui sa transmit cateva ganduri, desi tarziu pentru tine. Sper. Un mason nu distruge. Un mason nu minte. Un mason nu inseala. Masonii sunt mult peste media de cultura a unei rase, a unei epoci; de aceea de multe ori sunt priviti ca o casta intangibila, secreta. Daca ce fac ei este un 'rău' atunci si nasterea este un rau, pacea este un rau, viata este un rau. Distrugerea planetei Pămănt este inevitabilă. De vină este marea finanta internationala care n-a acceptat niciodata (inca din anii '60-'70 Clubul de la Roma a atras atentia!) sa renunte la profituri fabuloase, la industrii paguboase, etc. Dar acest aspect e deja o alta problema la fel de sensibila ca si locul si meritele Masoneriei.

| mnddaniel2007 a răspuns:

Masoneria a fost si va fi un pericol pentru omenire in special pentru ortodoxie. sa nu uitam ca masoneria este condusa de evrei. iar pe Mantuitorul cine l-a rastignit? hitler de ce i-a omorat in lagare? nu sunt oare blestemele cu care ei s-au legat cand Hristos a fost rastignit? cand au spus: sangele lui asupra noastra si urmasilor nostri.
cu alte cuvinte sunt un real pericol. Romania pe cat este de mica asa cum credem noi, are o atractie mare pentru masoni deoarece suntem o tara majoritar ortodoxa cu origini apostolice. sa nu uitam acest lucru important.
cate bogatii nu are tara noastra, au luat romanii, turcii, tatarii si multi altii si inca mai avem avere in pamantul asta, de ce se lupta pe rosia montana? nu pentru aur?
ce este grav? ca suntem conduse de masoni in prezent, atat in instit publice dar si mai grav in biserica lui Hristos.

Doamne scapa-ne si ne miluieste de acesti rai facatori.

| kleftis a răspuns:

Cu cat lumea e mai informata, cu atat e mult mai mult dezinformata...
apar doar acele informatii care vor ei.
ideea manipularii generalizate functioneaza ea insasi ca manipulare, usor usor, o sa fie o dictatura la nivel mondial.

| dg97 a răspuns:

Da,din totdeuana Romania a fost condusa de masoni