| Traskau a întrebat:

Pe cine iubește Dumnezeu mai mult, pe Ortodocși pe Catolici sau pe Neoprotestanți?

Răspuns Câştigător
| Florin9Florin9 a răspuns:

Pe toți îi iubește Dumnezeu în mod egal (dar nu toți oamenii îl iubesc în mod egal pe Dumnezeu, unii mai mult, alții mai puțin. Cred că Ortodoxia e alegerea corectă pentru a fi în comuniune cu Dumnezeu.

| iurii75 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

E adevărat că Dumnezeu îi iubeşte pe oameni (ioan 3:16 Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, încât l-a dat pe Fiul său unic-născut, pentru ca oricine manifestă credinţă în el să nu fie distrus, ci să aibă viaţă veşnică), dar nu-i va tolera la nesfârşit pe cei care ignoră poruncile sale.
"Cred că Ortodoxia e alegerea corectă pentru a fi în comuniune cu Dumnezeu." - cum crezi, în Ucraina unde majoritatea sunt ortodoxi, pe care dintre cei care se ucid reciproc îi aprobă Dumnezeu?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru iurii75):

Un om care e botezat ortodox dar bea, fumează, omoară, dușmănește, înjură, etc nu e creștin ortodox adevărat ci doar pretinde că e sau crede că e, a fi creștin ortodox adevărat înseamnă a avea iubire de Dumnezeu și iubire de aproape (râvnă pentru îndeplinirea poruncilor Lui Dumnezeu), dacă un om nu are aceste virtuți ci doar e botezat ortodox nu are nici o legătură cu credința ortodoxă adevărată, ci doar probabil strică imaginea ortodoxiei pentru că sunt o mulțime de oameni care generalizează și spun că Biserica Ortodoxă învață asta, BO învață corect dar dacă unii cu vor să înțeleagă asta e. Faptul că suntem botezați ortodox nu ne mântuiește, doar credința noastră în Dumnezeu o poate face, o credință fără fapte (bune) e MOARTĂ (nefolositoare). Acei oameni din Ucraina dacă se comportă așa cum spui tu (fără iubire de Dumnezeu și de aproape)oare sunt cu adevărat creștini ortodocși? sau, sunt doar botezați ortodox (cu apă) și cam atât? Pe,, așa-ziși ortodocși '' care nu sunt de fapt ortodocși nu-i aprobă Dumnezeu.( Am interpretat a aproba=a fi de acord). Dumnezeu ne răbdă,, o viață întreagă '' așteptându-ne pe toți să ne pocăim, dar la un moment dat toți vom da răspuns pentru faptele noastre și ne vom primi răsplata /pedeapsa.

| iurii75 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

"BO învață corect dar dacă unii cu vor să înțeleagă asta e."
Păi şi cum ar fi trebuit dar să înţeleagă cineva aceasta - https://yandex.ru/......ges/search
Şi sunt o mulţime de astfel de cazuri. De fapt e ceva normal ca preoţii să binecuvînteze şi să sfinţească armele şi soldaţii. Sau cu o astfel de armă deja este permis să ucizi?
Adevărul e că Isus a explicat cum pot fi recunoscuţi creştinii adevăraţi -Ioan 13:35: „Prin aceasta vor şti toţi că sunteţi discipolii mei: dacă aveţi iubire între voi" - iar aceasta nu este nicidecum în armonie cu "sfinţirea" armelor.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru iurii75):

1)Nu pot accesa ce mi-ai dat, zi-mi tu ce te deranjează. 2)Cu restul(din ce-am scris eu) ești de acord?

| iurii75 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Http://hkar.ru/Nypf
Restul are legătură cu faptul ce părere ai despre practica aceasta.

| iurii75 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Cum comentezi totuşi practica amintită?

21 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu ii iubeste pe cei ce umbla in ascultare de Cuvantul Sau. "Dar cat despre fricosi, necredinciosi, scarbosi, ucigasi, curvari, vrajitori, inchinatori la idoli si toti mincinosii, partea lor este in iazul care arde cu foc si cu pucioasa, adica moartea a doua." ( Apocalipsa 21, 8 )

"Afara sunt cainii, vrajitorii, curvarii, ucigasii, inchinatorii la idoli si oricine iubeste minciuna si traieste in minciuna." ( Apocalipsa 22, 15 )

| cristi202 a răspuns:

Depinde.
Pe un coleg il iubesti intr-un fel. Pe cei din familie, in alt fel. Pe sot/sotie, in alt fel.
Cred ca la fel e si la Dumnezeu. Depinde de cum te raportezi la El, nu din ce denominatie faci parte. Isus a avut 12 apostoli care L-au urmat oriunde a mers. Insa au mai fost si alti 70 care au fost cu El. Din cei 12, trei ii erau mai apropiati, si unul a fost atit de aproape de inima Lui incit, cand toti ceilalti fugeau de frica, tradindu-L, acela a ramas linga El.
Poti sa te dai un mare ortodox si sa iti petreci viata in birturi, sau poti fi un catolic caruia ii pasa de cum isi traieste viata fata de Dumnezeu si atunci el va fi mai iubit de Dumnezeu. Exista desigur o diferenta extrem de notabila intre o Maica Tereza si multi dintre cei peste 90% de la noi care se dau ortodocsi, tinind cont ca un mare procent injura ca la usa cortului, beau de sting, si se ocupa cu lucruri desuchiate.

| danay72 a răspuns:

Pe cei care aplica e spune Biblia.

| RAY a răspuns:

Doar pe poporul lui evreu atat

| milan9 a răspuns:

Daca te referi la credinte (confesiuni, religii), gandeste-te putin, Fiul lui Dumnezeu face o singura incursiune directa in istorie, vine o singura data, iar atunci marturiseste despre Biserica pe care a intemeiat-o ca este UNA SINGURA - numind-o "Biserica Mea".
Pornind de la acest adevar fundamnetal, care crezi ce este atitudinea Sa fata de cei ce i-au tradat Biserica si au infiintat tot felul de secte, sectute si sectulete? thinking

| AC4S4 a răspuns:

Nu conteaza religia/cultul pe care il ai.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Pe cei care respecta legile sale.
Adica sa tina sambata zi de odihna, sa nu manance carne din animale necurate printre care si porc.
Crestinii s-au luat dupa profetul fals Pavel si au nesocotit legile Lui Yahweh.
Au luat doar ce le-a convenit din Lege.
Daca YHWH chiar ar fi Dumnezeu, ar fi mai multumit de evrei si de musulmani decat de crestini.

| VelaJohnny a răspuns:

Pe slujitorii lui loiali, evident. Cauta in Biblie sa vezi cum se numesc acestia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca pe oameni.
Dorul lui Dumnezeu dupa cel mai mare pacatos este cu mult mai mare decat dorul celui mai drept om de Dumnezeu.

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Pe toti.

| GabiD a răspuns:

Evident că pe Ortodocşi. Exista o gramadă de motive pentru care Otidocşii sunt religia adevarată. Nu are rost să intru in detalii.

| Holiday a răspuns (pentru GabiD):

"Otidocşii sunt religia adevarată"

"Otidocsii" astia bre, nu e o religie. E doar un amarat de cult al religiei crestine. Asta asa, pentru cultura ta.

| Ada78 a răspuns:

Pe toti oamenii.El i-a creat pe toti.E ca si cum ai intreba "Pe care copil il iubeste mai mult mama?"

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ada78):

Nu-i adevarat, dumnezeu a creator doar evreii, daca esti Gentila sau Ariana esti fiica lui Satan, poftim o dovada Citat din talmudul evreiesc:
Midrasch Talpioth, p. 225-L:
"Iehova a creat ne-evreii în formă umană pentru ca evreul să nu fie servit de fiare. Prin urmare, ne-evreul este un animal în formă umană și osândit să îl servească pe evreu zi și noapte.", cica el ne-a creat, si tot el este un tata iubitor, sincer acum, treziti-va odata, noi suntem fiii lui Satan, Hitler era Satanist Spiritual de asta omora evreii, ei controleaza acum lumea, ei sunt inselatorii omenirii si liderii banului, desigur cu dumnezeul lor iehova. Ei nici macar nu comunica cu dumnezeul lor, tu l-ai auzit, vazut vreodata pe dumnezeu? Cel mult l-ai simtit pentru ca asa ai vrut tu sa ai impresia, dar noi dupa ce ne dedicam lui Satan si evoluam Spiritual, comunicam, vedem, ne sfatuim si absolut tot spre binele nostru cu Tatal Satan si Demonii Sai, si cel mai important suntem LIBERI! HAIL SATAN, ADEVARAT TATA CREATOR! bucurialuisatan.com

| WhiteandBlack45 a răspuns:

Dumnezeu îi iubeste pe toti oamenii indiferent de religie.