| Ioanantonia a întrebat:

Hey.diferenta dintre protestanti si neoprotestanti este mai mare decat diferenta dintre catolici si ortodocsi big grin?

8 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Care neoprotestanti?

| RAY a răspuns:

Toti sunt la fel, sfinti in biserica afara u comentez cum sunt, numele difera caracterul romanesc il pastrezi o viata indiferent de religie

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Cate capete atatea idei

| sublime89 a răspuns:

Nu cred.

| KhludCiprian a răspuns:

Raspunsul este nuantat. Sunt multe feluri de protestanti (si neoprotestanti). Daca iei protestanti precum luterani si neo-protestanti precum mormoni (sau martori), diferentele sunt mai mari decat intre ortodocsi si catolici. Deoarece mormonii nu citesc din Biblie, ci din cartea lui Mormon, martorii au o interpretare "parafrazata si dictata de WatchTower society". Daca iei insa doua grupuri extreme intre ortodocsi ca Biserica Etiopiana, ce are o intelegere a Vechiului Testament diferita, carti necanonice, fiind separati de catolici si ortodocsi de la consiliul de la Calchedon, este greu de zis. Ei nu au stil bizantin in icoane, venereaza "Chivotul legii" ce ei cred ca il detin in Axum ce contin cele 10 Legi ale lui Dumnezeu (nu decalogul, ci acele 10 porunci din Exodul 34, precum "sa nu fierbi pruncul caprei in laptele mamei"). In fapt traducerile protestante au aparut prin analiza critica a manuscriselor greci (ortodoxe) ce au facut corectii in Biblia Latina (vulgata), si sunt cazuri cu similitudini ortodoxi si protestanti, de exemplu: preotii se casatoresc la protestanti si ortodocsi, dar la catolici nu. De asemeni, protestantii (luteranii si calvinistii) pastreaza de obicei biserici in stil gotic si excluzand icoanele (ce nu-s tipice la catolici), pot arata foarte similar cu o BC. La final, daca te referi doar doctrinal, probabil ca BC si BO sunt similare istoric (dat fiind ca au cam 700 ani de istorie coomuna pana la separarea din 1054) pe cand protestantii si neo-protestantii au doar vreo 200 ani de istorie comuna (din 500). Ce inseamna asta, e ca intrebarea e simplificata, si nu exista un raspuns uni-dimensional.

| King18name a răspuns:

La neoprotestanti sunt mai multe confesiuni : Baptisti, Penticostali, Adventisti.
În general, prin confesiuni protestante se înțeleg acele culte care își au rădăcina istorică în reforma religiei romano-catolice.
Diferenta dintre Catolici si Ortodocsi > http://www.credo.ro/catolicism.php /
Oricum, nu conteaza religia!

| Ioanantonia explică (pentru King18name):

Stiu ca nu contraza religia...dar vreau sa stiu daca diferentele sunt mai mari. Pentru ca asa si noi, protestantii, avem mai multe confesiuni : luterani, calvini, anglicani etc. Vreau sa stiu daca diferentele dintre noi si neoprotestantii sunt mari. Mai mari decat cele dintre ortodocsi si catolici( care sunt destul de putine) multumesc anticipat.

| King18name a răspuns (pentru Ioanantonia):

Intre protestanti si neoprotestanti, nu sunt diferente mari nici multe! happy La neoprotestanti se face botezul cand esti matur 14- 18 ani! si cred ca asa e normal! happy