| Tirri28 a întrebat:

Scuze pentru cei care fac parte din ordinul masonilor si nu am nimic cu ei dar daca se presupune faptul ca Masoneria "controleaza din umbra lumea " si se spune ca este o influenta Anticrista care prin puterea diavolului ne manipuleaza. In fine, pana si preotii si arhiepiscopii sunt masoni acum. Deci daca ar fi adevarata aceasta conspiratie nici macar in biserica nu mai este loc de salvare? ( Repet, doar o ipoteza, nu vreau sa cred ca exista si nimeni nu si-ar dori. )

26 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Masonii nu au, sau cel putin nu mai au legaturi cu lumea satanista si cu ritualurile oculte.
In ziua de azi asta tine mai mult de simbolistica.
In realitate masonii sunt un grup discret de oameni inteligenti si cu putere juridica si administrativa in stat, care se spune ca au puterea de a controla lumea din umbra.
Sunt o organizatie prea discreta pentru a stii cu siguranta ce e adevar si ce e fictiune.
Dar cert esta ca majoritatea presedintilor americani au apartinut masoneriei, si unele dintre cele mai importante nume din al doilea razboi mondial...si al tuturor razboaielor moderne au fost masoni. Inclusiv Churchil.

Răspuns utilizator avertizat
| sabin89 a răspuns:

Pai a fost vreodata loc de salvare in biserica?

| doctorandus a răspuns:

Este ceea ce se numeste teorie paranoida a conspiratiei. Simptom de boala mentala, adica.

| dragos9234 a răspuns:

"Scuze pentru cei care fac parte din ordinul masonilor""
De ce iti ceri scuze? ti-e frica?laughing

.
Biserica nu a fost niciodata loc de salvare(spirituala).
""nimeni nu si-ar dori""... poate eu imi doresc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai avem o sansa la SMURD! nu-i bai.Sa vezi chestie, acolo e gratis!

| chazz a răspuns:

Tot ce ai scris este adevarat!
Unele biserici sunt adevarate case ale Domnului! totul sta in credinte si in faptele noastre.
exista acesti masoni.
cauta si tu pe youtube si ai sa gasesti.
E foame de bani, femei, putere!
Numai bine!

Răspuns utilizator avertizat
| Swal a răspuns:

Decihee hee Tu ai ascultat cam mult rap si nu ai inteles nimic..masoneria nu are legatura directa cu religia, masonii sunt acei oameni cu puteri financiare enorme care nu se afisaza ca bill gates cu averea lor, tocmai de aceea se spune "din umbra. Mai simplu, lumea este "condusa" de aproximativ 150 de oameni care astia 150 de bajeti au bani de tu nici nu esti in stare sa-i numeri. Tot de la acesti 150 de bajeti se imprumuta guvernele, iar daca acolo sunt banii lor cine comanda? bejetiihee hee. De ce este criza economica? Din cauza bajetilor laughing. Cea mai mare forma de manipulare in speta biserica a fost compusa tot de niste bajeti de genul asta cu foarte multi bani si inteligenti. Lasa dracu' credinta si religia si pe d-zeul asta ca sunt numai aberatiihee hee ma thinking sper ca ai inteles care e treaba cu bajetii astiawinking

| anyia a răspuns (pentru Swal):

Permite-mi sa nu fiu de acord cu tine. Tocmai de aceea se spune "din umbra", pentru ca nu poti sustine ca masonii sunt 150 de "bajeti" care se invelesc cu milioane de euro si, in timp ce-si beau cafeaua stropita cu sirop de cucuvea, dau un sms guvernelor din intreaga lume, eventual galaxie, si pac pac...criza economica, fratioare! De ce? Pai pentru ca eu-s mason, am borcane cu bani in frigider si-i joc pe degete pe fraierii astia de pamanteni. Suna prea...romanesc. Sa afirmi asemenea chestii doar pentru a parea mai inteligent, "dom'le las' ca stiu eu treburile astea" mi se pare inutil. Tie, nu?

| HoneyPot a răspuns:

Sunt doar niste teorii ridicole. Daca ai ceva inteligenta atunci foarte usor poti fi acceptat in masonerie. Nu e nici pe departe atat de exclusivit grupul pe cat se crede. Doar ca ei, prin traditie, n-au voie sa-si faca reclama sau sa cheme oameni, sa-i recruteze.
Activitatile din cadrul lojilor masonice tin mai mult de ritualuri traditionale si dezvoltare personala. Inveti despre istoria masoneriei, oratorie, retorica, implicarea in fapte bune, etc.
Din pacate in Romania nu se prea inscriu membri noi doar din dorinta de a se perfectiona, de a ajuta societatea sau de a apartine unui grup bine inchegat, ci se inscriu pentru a-si face pile si relatii.
La intruniri n-ai voie sa vorbesti politica, religie sau afaceri. N-ai cum sa conduci lumea economic, politic si spiritual daca sunt interzise discutiile pe aceasta tema.

| charna a răspuns:

Sintem prea mici pentru a afla anumite adevaruri

| LoveAnimepsimagirl a răspuns:

Da, masonii chiar exista ei sunt politicienii, senatorii etc. oricine face parte din guvern ( cel mai mare grad al masonilor sunt Satanistii), ei ne controleaza prin jocuri, muzica, desene animate, filme... Toti vor sa ne sece de bani, asa cum a facut cu toti oamenii pe care ii vezi neajutorati pe strada, pana sipreotii au ajuns sa "il fure" pe Dumnezeu.
Sper ca ti-am fost de ajutor. :*

| LoveAnimepsimagirl a răspuns:

Daca vrei mai multe informatii uite aici: http://www.lovendal.net/wp52/

| cazacdenis a răspuns:

Pf

| metha0xphore a răspuns:

Tot ce pot face oamenii simpli e sa emita ipoteze, gen o vai doamne ar fi 150 de oameni care ne conduc din umbra, nu zic nu, dar nu avem nici un fel de informatie despre cine sunt acestia si daca ne vor binele. Evident se intampla lucruri in lume fara stirea noastra si absolut nimic nu e ce pare a fi! Pana si tarisoara noastra e condusa de forte exterioare care au un plan pentru noi, indiferent daca noi ca si popor incercam altceva.

| Swal a răspuns (pentru metha0xphore):

Nici nu ai de unde sa afli thinking totul este bine acoperit. Ti-as sugera sa pui mana pe o carte dar cum nici acolo nu poti gasi nimic explicit pe acest subiect, las-o balta. Nu zic ca esti prost/proasta doar ca raspunsul tau a demonstrat ca nu esti capabil/a sa pricepi macar aceasta chestie.

| metha0xphore a răspuns (pentru Swal):

Si cartile alea au fost scrise de alti oameni care au emis si ei ipoteze. Iarasi dau de "atotstiitorul virtual", care deja face portretul pe internet asa cum multi o fac. Prietene, faptul ca incerci sa pari superior prin cultura ta nu poate decat sa imi demonstreze ca tu esti cel care ar trebui sa studieze mai mult, fiindca abia atunci cand studiezi mult iti dai seama cat de multe nu stii. Asta incercam de fapt sa spun. Lasa atitudinea superioara la o parte, nimanui nu ii place sa fie luat peste picior de un pusti care a citit si el acolo cateva carti care vezi doamne i-au oferit revelatii. Keep studying.

| Swal a răspuns (pentru metha0xphore):

Nu si-a dat nimeni aere de superioritate, ci tu ti-ai instalat sentimentul de inferioritate.winking

| metha0xphore a răspuns (pentru Swal):

Daca stam sa ne gandim bine. cred ca am facut mai bine sa tac, mai ales in legatura cu acest subiect. Decat sa risc sa par ceea ce pari tu in acest moment. Un copil cu prea multa stime de sine.

| Swal a răspuns (pentru metha0xphore):

Te contrazici pe tine..las-o balta, oricum am facut un efort sa-ti raspund la acea chestie cu iz de cearta. Habar n-am cati ani ai, eu am 15 dar datorita coerentei din mesaje nu prea inspir aceasta varsta. Varsta ta thinking nici nu m-ar interesa, deja ai demonstrat destule laughing. Gata te rog, fiecare ne vom sustine parerea si nu vom ajunge nicaieri. Peace manwinking

| metha0xphore a răspuns (pentru Swal):

Pai am cam cu 5 peste tine tocmai de aia nu vreau sa demonstrez nimic, pentru ca nici eu nu vad rostul sa fac pe acest site o implozie de informatii, ma tem ca nu ai rezista. Trebuia sa raspunzi altcuiva in contradictie vad ca ai primit un reply, dar probabil nu ai ce sa ii spui, si m-ai gasit pe mine, un paradox al contradictiilor. Studiaza acolo si vorbim peste cativa ani, si nu, nu sunt man, sunt o femela care a invatat ca nu e bine sa pari superior prin cunostiintele capatate si sa arati asta intr-un mod atat de repulsiv. O seara buna.

| Swal a răspuns (pentru metha0xphore):

In fine..nu prea e ora si nici starea dar mai ales nici locul pentru a te face sa intelegi anumite chestii. O seara buna happy

| Cata1999 a răspuns:

Nu,nu mai este, doar credinta in Dumnezeu ne va salva happy

| ellmin a răspuns:

Salutare! Locul salvarii este IN TINE! nu avem nevoie de o institutie si sau organizatie pentru a ne salva! Despre masonerie si despre biserica s-au scris,se scriu si se vor scrie multe! Adevarul este un joc periculos pe care putini dintre noi il castiga! e adevarat ca din punct de vedere al simbolisticii se intrepantrund aceste organizatii si asta,cred eu, legitimeazaintrebarea ta, insa adevarul, salvarea si dragostea se afla in noi! In concluzie nu il cauta in alt loc, in altcineva sau in vreo organizatie! sper ca te-am ajutat!