| andreeasaueu a întrebat:

Eu consider ca bataia e buna si ca uneori face bine copilului. Daca el face o greseala pentru prima data e atentionat, dar a doua oara stie ce il astepta cateva nuieluse sau cureluse zdravene la funduletul gol.Stie foarte bine ce trebuie sa faca iar cand incalca regula mergem in camera de zi(locul in care el nu intra ca sa se joace, stau doar eu si musafirii cand vin)si ne dam pantalonasii si chiloteii jos ramanand la funduletul gol si aplicam 10 cureluse la fundulet.Bineinteles ca plange pentru ca raman si basici si nu mai sta o zi jos, dar sta cuminte si asteapta sa se termina trosneala, apoi isi cere scuze.Cand e gata sa incalce vreo regula il intreb:Florin, ti-e dor de curea? La mine merge metoda asta. Ce metoda aplicati voi?

Răspuns Câştigător
HepHap
| HepHap a răspuns:

Prin anii 70 mai erau unii maniaci care credeau ca terapia cu socuri electrice e benefica. Vad ca in 2010 sunt unii care inca cred ca e bine sa iti bati copilul. Draga mea/dragul meu (vad ca sunteti un cuplu), doar pentru ca parintii vostri v-au dat "bice", nu e bine sa le dati si voi. Copilul poate ramane cu traume toata viata, mai ales cand il lasi cu basici pe fundulet. Mai bine luati-va voi niste hamuri de la sex shop si o nagaica de piele, si dati-va unul altuia la cur pana va trec poftele educative.

106 răspunsuri:
| calistru a răspuns:

Sincer, desi comentariile sunt contra eu desi am luat bataie la fundul gol si mult si de si tare de pe la 5 ani am constientizat ca desi pe moment doare, ulterior constientizezi ca e spere binele tau si cred ca unui copil ii este mai frica de o bataie zdravana decat niste vorbe calme prin care tu ca parinte ii explici ca a gresit...

| Yntrussa a răspuns:

Trezireeeeeeeeeeeeeeaaaa!
Dobitocilor, care va nenorociti copiii in bataie! alooooooooo, ganditi? cum puteti debita asa niste idiotenii gen "Asa-i trebuie!", "il bat la 2-3 zile" si alte cretinisme de astea? Ce-ati zice daca ati lua bataie asa voi in locul copiilor, cat sunteti de mari? Nu va simtiti vinovati pentru ca astfel de copii ajung sa aiba grave probleme psihice, probleme cu nervii, sa se simta inferiori sau frustrati? cum va simtiti sa stiti (iar daca nu stiti va anunt eu) ca au existat cazuri de copii care s-au sinucis cand au avut rezultate scolare proaste- de frica si rusinea ca vor lua bataie cand afla parintii? DA.ATI CITIT BINE! daca ar ajunge copilul vostru sa faca un asemenea gest din cauza voastra v-ar mustra oare constiinta? nu ati fi oare traumatizati de loviturile care le-ati aplicat si la ce au dus ele? Mai aud la unii idioti "Las ca e bine sa ia bataie, cand vor fi mari va vor multumi...".Si eu am luat bataie si nu multumesc nimanui, ba din contra ii reprosez mereu ca nu a fost un parinte bun! Nu va pot spune ce bine imi pare ca acum exista telefonul copilului...Stiti care este motivul pentru care exista acest numar? pentru ca s-au inmultit lichelele ca voi care va nenorociti copiii si acest lucru trebuie stopat.si stiti ce ma mai bucura? : ca din ce in ce mai multi copii stiu despre existenta acestui numar de telefon! si ca sa inchei:fericirea mea ar atinge apogeul daca copiii ar fi curajosi si ar folosi aceasta informatie! ati incurca-o rau, dar rau de tot, inconstientilor! Nu obisnuiesc sa vorbesc ura, t sunt in genere o fire pasnica, dar acum nu ma pot abtine cand vad ca exista asemenea monstri!

| CodrinV a răspuns:

Florinel, băiatule, e mai bine dacă stai o săptămînă fără teveu? Nu. Bătăița trece mai repede sau mai tîrziu. Cînd scotea tata cureaua, nu îmi era nici mie prea ușor, crede-mă. Cu mama era altfel, că dădea mai cu milă. Poate tocmai de aia îmi dădea chiloțeii jos, să prindă bătăița la poponeț. Dar lasă că ai să crești tu mare și atunci ai să scapi de bătaie. Cel puțin, cu mine așa s-a întîmplat.

| maria381 a răspuns (pentru mihaelabrunetzika):

Si pana la urma ce ti-ai facut ai tai cand ai dat ochii cu ei?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt ina un copil,dar va spun ce parere am eubig grinaca pe copilul duneavoastra il invatati cu bataia, el, cand va creste destul se va lua si el la bataie cu:Colegi, copii lui, sotia lui.Asa ca nu e bine!

| anonima893224 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia ca vin eu si va bat, pana va e dor!

| TheU18 a răspuns:

Nu ştiați că e ilegal să vă băteți copii? Psihologii atrag atenția că fie e ineficientă, fie dă reacții adverse. Voi credeți că e bună doar că e rapidă. Dacă e sfidător, fiți şi voi sfidători. Şi nu uitați de răbdare! happy

| Stoian_Cristian-Ioan_1964 a răspuns:

Te gandesti macar ce faci si ce se va intampla in viitor cu copilul tau?

| abcdefg10 a răspuns:

Foarte bine...așa învata unde a greșit ca sa știe ce sa corecteze. Bataia e rupta din rai.

| FastAndRelaxed a răspuns:

Iti recomand si eu o metoda buna happy se numeate PSIHIATRU! straight face bataia nu impune respect ci frica si cresc sansele ca la randul lui sa fie violent cred ca vrei un ajutor la batranete nu un bataus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai foarte mare dreptate când spui ca bataia e buna însă greșești când spui ca uneori face bine copilului deoarece ii face absolut mereu dar consider ca 10 curele este exagerat de puțin, și eu sunt mama și sa îți spun cum primește fata mea bătaie și cum a ajuns din acest motiv. Fiica mea are 16 ani acum, și de fiecare data când greșește vine la mine îmi recunoaște ce a făcut apoi ii spun sa pregătească tot ce este necesar pentru a-si primi bătaia (asta consta in obiectele cu care va fi bătută: niște curele, niște perii, niște nuiele, niște rigle etc) apoi se dezbracă se aseaza pe un scaun in genunchi, o leg acolo apoi chem niște vecine din bloc( in jur de 8-9, de fiecare data mă ajuta sa o bat deoarece și ele și-au bătut copiii și au ajuns foarte bine) acestea ajung își aleg un obiect ne udam obiectele, apoi fiecare dintre noi o batem singure, pe rând timp de aproximativ 20-25 de minute fiecare. După asta o batem toate in aceslasi timp, cam 2-2 ore jumate apoi o dezlegam o ducem la un birou, aceasta se îndoaie la 90 de grade o legam de birou și o mai batem acolo încă aproximativ 1 ora jumate-2 ore. După aceea o dezlegam, se îndoaie la 90 de grade își pune mâinile pe genunchi i le leg acolo apoi se axează cu capul intr-o perna pe canapea, și fundul in sus, spre noi acolo ne lăsam obiectele le dau la fiecare niște bice(am o prietena care lucrează la circ și i-am cerut să-mi dea și mie câteva deoarece așa își bate și ea fata și am știut ca o sa înțeleagă), le udam apoi o mai batem așa încă 3 ore (și am observat ca acesta doare cel mai tare deoarece după fiecare lovitura pe care i-o dam urla de durere, dar la sfârșit mai primește de la fiecare încă o lovitura cu biciul pentru fiecare țipat). Apoi vine in fata fiecăreia dintre noi se aseară in genunchi, ne mulțumește tuturor pe rând, apoi ne roagă pe fiecare in parte ca înainte de ai da loviturile cu biciul pentru urlele sa ii mai dam fiecare inca 60 de lovituri cu biciul ud. După ce ii dam fiecare cele 60 de lovituri și loviturile pentru țipete, își ia ceva in gura(pentru a nu mai tipa) o legam de pat apoi pe rand fiecare dintre noi o apasă si ii da palme peste fund timp cam de20 minute fiecare deoarece după o asemena bătaie asta doare foarte tare. Succes in bătaia pentru cel mic și sa o faci mai severa!

| Vasilepopescu2001 a răspuns:

Sunt foarte nastamparat nu ascult

| Vasilepopescu2001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și eu is obraznic

| jamesbond221 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu ca dumneavoastra si prietenele dumneavoastra credeti ca faceti bine, dar daca invata din bataie, atunci de ce trebuie s-o faceti de mai multe ori? Daca bataia ar fi eficienta, atunci nu ar trebui s-o bateti decat foarte putin. Daca-si ia bataie toata ziua, atunci nu invata nimic. Psiholigii spun ca nu trebuie sa ne batem copiii niciodata. E ineficient. Daca crede ca merita, asta inseamna ca a invatat rolul de victima de la dumneavoastra. A invatat sa se supuna si va face asta toata viata. Se va supune sotului ei ca sa o bata. Vreti sa va invatati fata sa devina o victima? Uitati-va pe internet si cititi carti ca sa invatati mai multe despre de ce bataia nu e buna si cum sa va invatati fiica. Si sa stiti ca din 2004 e si ilegal. Si e si imoral. O faceti sa sufere. Trebuie sa o iubiti si sa nu lasati pe nimeni sa o raneasca vreodata, cu atat mai putin dumneavoastra.

| jamesbond221 a răspuns (pentru mihaelabrunetzika):

Daca crezi ca meriti, atunci ai invatat rolul de victima de la parintii tai. Daca ar fi functionat, atunci nu ai face magarii. Sau foarte rar. Nu meriti bataie. Sa stii ca nu e doar imoral (parintii sunt mai puternici decat tine, nu te poti apara), dar si ilegal. Cauta Telefonul Copilului si suna. Imi pare rau de tine.

| IvanClaudiaNicoleta a răspuns (pentru HepHap):

Îmi pun pantalonii de piele și aștept sa primesc bătaia la fund

| IvanClaudiaNicoleta a răspuns (pentru psiholoaga):

Și eu primeam bataie la fund când eram adolescenta.Imi plăcea sa port pantaloni de piele și mami ma bătea la fund cu cureau peste pantaloni de piele pana numărăm la 60. Apoi vine tata și îmi aplica și el bataie la fund cu lingura de lemn timp de jumate de ora prin pantaloni de piele.Dar nici odată fără chiloți. Atunci aveam 15 ani.

| IvanClaudiaNicoleta a răspuns (pentru anonim_4396):

Și eu vreau bataie la fund dar prin pantaloni de piele.

| IvanClaudiaNicoleta a răspuns (pentru anonim_4396):

Vina și la mine sa îmi dai bataie la fund prin pantaloni de piele îmi place mie sa iau bătaia la fund.

| IvanClaudiaNicoleta a răspuns (pentru anonim_4396):

Și mie îmi place sa primesc bataie la fund cu palma prin pantaloni de piele.

| IvanClaudiaNicoleta a răspuns (pentru anonim_4396):

Și eu sunt de acord cu bătaia la fund.Eu vreau 60 de lovituri de palme la fund prin pantaloni de piele.Ce mi-ar placea ca și acum la41 de ani sa iau vreo 60 de palme de la mami la fund prin pantaloni de piele.

| IvanClaudiaNicoleta a răspuns (pentru HepHap):

Și mie la 41 de ani mi-ar placea sa primesc bataie la fund cu palma prin pantaloni de piele.Dar din păcate mami nu ma mai bate la fu d.

| IvanClaudiaNicoleta a răspuns (pentru jo):

Mie ca adult mi-ar plăcea ca să ma întoarcă cineva cu fundul în sus și sa îmi dea vreo câteva palme bune la fund prin pantaloni de piele, nu as numio maltratarea as numio plăcere.

| IvanClaudiaNicoleta a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt de acord ca un copil sa primească bataie la fund cu palma sau curelușe. Uneori și adolescenți ar merita palme la fund prin pantaloni
de piele sau cu lingura de lemn.

| IvanClaudiaNicoleta a răspuns:

Eu l-aș da cu cureau la fundul gol pana la vârsta de 10 ani. Apoi de la vârsta de 10 ani la vârsta de 14 ani cu sucitorul prin pantaloni. Apoi de la vârsta de 15 ani pana la 18 ani o îmbrac în pantaloni de piele și o bat la fund cu sucitorul pana număr tare la 200. Apoi peste 3 ore îmi mai dau batie la fund cu sucitorul pana număr la 60. Apoi la vârsta de 19 pana la 24 de ani o îmbrac în pantaloni de pantaloni de piele o trântesc în pat cu fundul în sus și ii aplic vreo 70 de lovituri cu palma la fund apoi din 3 în 3 ore timp de jumătate de ora rup lingura de lemn pe fundul ei asa îmbrăcată în pantaloni de piele cum e. Apoi când face 30 de ani și ne îmbrăcăm amandoua în pantaloni de piele ii dau vreo 80 de palme la fund și apoi ea îmi da doua palme peste obraz și ma întoarce cu fundul în sus și îmi spune mami ce pantaloni de piele frumoși ai oare cum se simte sa îți trag o bataie la fund cu sucitorul. Apoj fica mea îmi aplica timp de 3 ore o batie la fund cu sucitorul prin pantaloni de piele. Apoi zice mami când mai vrei bataie sa mai treci pe aici ca să știi că îmi place sa îți trag bataie. Apoi nu am mai bătut-o.Acuma când are 35 de ani acum vine ea la mine și ma bate la fund prin pantaloni de piele cu sucitorul.Ainceput sa îmi placa bătaia la fund prin pantaloni de piele.

| IvanClaudiaNicoleta a răspuns:

Eu cu biciul la fund prin pantaloni de piele. Aplic 20 de bătăi de bici la fund.

| IvanClaudiaNicoleta a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate nimerește o soție care rupe coada de matura pe fundul.

| IvanClaudiaNicoleta a răspuns (pentru asya):

Sunt de acord ca copii trebui sa ia bataie fund.