| Claudyu1998 a întrebat:

Eu invat pentru Evaluarea Nationala si vreau sa stiu ce ce trebuie sa repet pentru prima compunere de la subiectul I (ex: Opera lirica, Opera epica )?

Răspuns Câştigător
| TheoP a răspuns:

Trebuie sa repeti genul liric,genul epic,pastel,basm, schita, nuvela, fabula, si se mai da si mesaj text, caracterizarea personajului principal sau semnificatia titlului

| NeymarJr11 a răspuns (pentru TheoP):

Ba nu e adevarat, va zic eu anul trecut ne-a zis la fel, ce va da voua genurile *** mele incepusem sa invat, bazme, nuveme, fabule, nimic da exerciti

| TheoP a răspuns (pentru NeymarJr11):

Ce ma? Ne da exercitii, si nu avem de analizat verbe doar sa zicem functia sintactica si avem si 2 compuneri

| NeymarJr11 a răspuns (pentru TheoP):

Invatati prosti eu am invatat, toate aste-a si nu m-au ajutat cu nimic, va garantez, eu ca nu va da ce prosti ziceti aici, va da 1 text, luati verbu si faceti cu el propoziti analizati, faceti o compunere, etk asa m-i-a dat mie,,, acum 1 an de zle, si pe noi ne prostea la televizor, ca da opere la scoala profesori laa fel ne ziceau ca da opere, sa invatam tot, pe naiba, cand am vazut ce ne-a dat sami pice fata,

| Rebelushh_Stefy_1998 a răspuns (pentru NeymarJr11):

Daca nu sunt pre indiscreta, pot sa te intreb cat ai luat tu in EN la romana?

| TheoP a răspuns (pentru NeymarJr11):

Anul trecut a fost un fragment din "Ciresarii" unde cerea sa descrii personajul principal sau mesaj text

| NeymarJr11 a răspuns (pentru Rebelushh_Stefy_1998):

4,80 la romana si 5 la mate, laughing am copiat :d la mate.

| NeymarJr11 a răspuns (pentru TheoP):

Parca imi aduc aminte, dar stiu ca mi-a dat sa fac si o compunere laughing)

| floresdemayo a răspuns (pentru NeymarJr11):

Am văzut cuvinte despărțite în toate felurile, dar cum ai despărțit tu... pronumele personal "mi" de verbul auxiliar ajutător "a", nu mi-a fost dat să cred că voi vedea vreodată. big grin
Ce înseamnă "m-i-a"? Dar "aste-a", dar "bazme", "nuveme","prosti", "zle", "sami" etc?
Îi mai și îndemni, te citez: "Invatati prosti eu am invatat, toate aste-a si nu m-au ajutat cu nimic".
Tocmai că, dacă învățai ceva, măcar știai a scrie!
Dragule, las-o baltă, nu mai oferi sfaturi inutile. Și nu te mai lăuda cu nota 4.80, chiar nu ai de ce s-o faci! Te faci doar de râs.

| NeymarJr11 a răspuns (pentru floresdemayo):

Hay gata ca te intinzi prea mult laughing

| floresdemayo a răspuns (pentru NeymarJr11):

Mă întind mai tare decât îți întinzi tu prostiile?

| TheoP a răspuns (pentru NeymarJr11):

Ce iti aduci aminte? Ca v-a dat de facut o compunere argumentativa? A revenit memoria, ia pastile de tinut minte daca ai pierderi de memorie

| NeymarJr11 a răspuns (pentru floresdemayo):

Vezi doamne, a totstiutoarea laughing), hay bye te las oricum nu treci clasa a-8-a laughing fac pariu.

| floresdemayo a răspuns (pentru NeymarJr11):

Nu ți-e teamă că pierzi pariul... "a totstiutorule"?

| NeymarJr11 a răspuns (pentru floresdemayo):

Nu am de ce, laughing) Din ce oras esti?

| floresdemayo a răspuns (pentru NeymarJr11):

De ce? Vrei să-ți dau meditații? laughing

| NeymarJr11 a răspuns (pentru floresdemayo):

Crezi ca stau ca tine 2 ani pe cls 8 laughing

| floresdemayo a răspuns (pentru NeymarJr11):

Nu, eu te-aș fi "ajutat" să rămâi trei ani la rând, tot în cls. a VIII-a happy
Ți-aș fi făcut transfer chiar într-una din clasele primare. big grin

| NeymarJr11 a răspuns (pentru floresdemayo):

Esti baiat/fata? Cand ajungi ca mine pe cls 10 mai dureaza laughing

| floresdemayo a răspuns (pentru NeymarJr11):

Da, știu, durează până ajung la "performanțele" tale.
Dar nu-mi dori un astfel de succes, că nu mi-l doresc! Păstrează-l tu.winking

| NeymarJr11 a răspuns (pentru floresdemayo):

Eu barem termin 12 clase iau bacu nu raman repetent ca tine in clasa 7laughing

| floresdemayo a răspuns (pentru NeymarJr11):

Bine dragă, te înțeleg, ia bacul și du-te, Mureșul te așteaptă. big grin
Grijă să nu te îneci! Byeeeeee!

| Claudyu1998 explică (pentru NeymarJr11):

Sa stii ca eu vreau sa i-au 8 la mate si 8.5 la romana deci cam vreau sa invat ma intelegi? Da de unde esti?

| NeymarJr11 a răspuns (pentru Claudyu1998):

Orsova

| LovellyAngel a răspuns (pentru Claudyu1998):

Vrei sa iei 8, 5 la romana si scrii "i-au" la persoana a doua singular? Eu zic la mai mult de un 5 sa nu te astepti.

| Claudyu1998 explică (pentru LovellyAngel):

Aici scriu in graba, la teza am luat 9 si sper si la examen la vreun 8, 40 8, 50. Si nu sunt de la tara ca sa zici ca profa' a marit nota.

33 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Repeta ce stii mai putin bine.
Nu e logic?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Învață așa: genul liric si genul epic cu speciile literare specifice. Poți primi și un text la prima vedere, să comentezi o strofă/două dintr-o poezie.
Ori, caracterizarea unui personaj...
La gramatica, axează-te pe vocabular, fonetică, părți de vorbire și funcții sintactice.
Trebuie să ai încredere în puterile tale. Și, dacă înveți, ai!

| NeymarJr11 a răspuns:

Ba, concentreazate, pe verbe o sa iti dea sa scoti verbele sa le analizezi.
O sa iti dea, sa faci o compunere la trecut ce ai facut tu in trecut, cu un prieten sa pui 1 verb dintr-o propozitie la trecut.

ETK funda big grin am laut 4, 80 laughing la romana si la mate 5 :X ca am copiat =]]

| AndreiMatei a răspuns:

Toate. Nu stii ce iti poate pica. Poate fi si un text la prima vedere, din care iti da caracterizarea personajului principal. Funda?

| Rebelushh_Stefy_1998 a răspuns:

Pentru prima compunere de la subiectul I trebuie sa inveti atat epic cat si liric. Trebuie sa te astepti la orice.
La liric trebuie sa stii sa demonstrezi apartenenta la genul liric, sa scrii despre mesaj si semnificatie, sa explici titlul, descrierea literera, pastelul.
La epic ai mai multe: Schita, Fabula, Basm, Doina, Balada, Imn, Nuvela si sa stii sa demonstrez apartenenta la genul epic.
Sper ca te-am ajutat.
Funda?

| TheoP a răspuns (pentru Rebelushh_Stefy_1998):

Nu se mai da balada, imnul si doina

| Rebelushh_Stefy_1998 a răspuns (pentru TheoP):

Ai dreptate, nu prea se mai dau, dar ele sunt totusi trecute in programa.

| TheoP a răspuns (pentru Rebelushh_Stefy_1998):

Nu,nu mai sunt nici in program s-au scos