| Mosotti a întrebat:

Eu ma intreb de ce profii mereu se plang de salarii, PSD le-a marit destul, un prof cu un 10-15 ani vechime poate bate 4000-5000 lei net cu sporuri si altele.

Ei lucra doar 18 ore pe saptamana ca atata e norma intreaga, nu 40 ca orice om, au vacante destule, deci timp liber, altii tot cu facultate si functii in banci sau alte locuri, ori nici n-au 5000 aia, sau au 5000 maxim cum are o cunostinta de familie cu vechime in banca si o functie buna, si munceste de ii vine rau, nu ca profii.

Voi ce parere aveti? De ce atata plangere pe profesori?
Si chiar daca aveau sal mai mici, oricum lucra mai putine ore, mai putin de jumate decat un om oarecare tot cu studii superioare.

76 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ei lucra doar 18 ore pe saptamana.
Nu pui la socoteală pregătirea orei, extemporale, teze. Munca unui profesor nu este doar prezența la clasă.

| Lukasssz a răspuns:

Da! Ai dreptate. Adica profii astia mai tineri se plang ca au salarii de 2000-2500 de lei ca profesori si muncesc doar 18 ore pe saptamana, dar stau la adapost iarna cand e frig.Dar stau eu si te intreb, aia de pe santier care isi rup oasele, 8 ore pe zi, in vant, in ploaie, in arsita castiga doar 1400 de lei.

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

Ce pregatire mai? Ca o generatie pregatesti orele, dupa aia le ai pregatite, ca se tot repeta mai ales la fizica, mate, chimie unde nu se schimba mai nimic. Cel mult iti mai schimba ordinea capitolelor, in rest nu se schimba.
Prima serie de 9-12 clasa pregatesti, dupa aia predai ce ai pregatit mereu.
Ca si la anatomie, mana e mana, nu se schimba naiba si dupa 10 ani, tot pe aia o predai, o ai pregatita lectia de mult.

Am avut profesor in familie si stiu cum e, si ce bine ii era, ce mult timp avea. Teze si extemporale nu dai mereu. Zicea ca asa meserie lejera nu stie, si n-ar face altceva nici pe salariu triplu.
Plus ca daca stii ce dai la teze si extemporale si ai rezolvarile de la a la z, iti e f usor sa corectezi o teza, asa ca aia e, stiu din vazute.

| Mosotti explică (pentru Lukasssz):

Exact! La asta ma refer. Si la un job chiar cu studii poti lua 2500 la inceput.

| Lukasssz a răspuns (pentru Mosotti):

Da,la nici macar o maternie nu se schimba nimic. Le inveti odata si gata, le predai pana la pensie la toate generatiile care iti vor pica in maini. Daca nu ai chef de ore, stai pe telefon si le zici la pampalai sa scrie din carte, ca pana la urma ce imi e ca imi preda profesorul si ce imi e ca scriu din carte? Nici eu nu inteleg ce nu le convine la profesori.

| Frank51 a răspuns (pentru Lukasssz):

Pe șantier salariul minim este de 3000 lei față de salariul minim pe economie de 2550 lei. Pe lângă asta, majoritatea oamenilor lucrează la negru, și câștigă minim 3000 de lei net.

On topic, toată lumea se plânge pentru că de ce nu? Cine nu ar vrea mai mult?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Eu am fost profesor. D-ta vezi lucrurile din afară. Le vezi complet greșit. Nici o clasă nu seamănă una cu alta, nicio oră nu seamănă una cu alta. Să predai cum crezi d-ta, că ai învățat o dată lecția pe de rost, iar apoi o știi și o predai ca robotul toată viața ta de profesor, fără efort special din partea ta. așa ca să înțeleagă și cel mai prost copil din clasă, e complet greșit. Nu ai habar ce înseamnă să predai ceva cu care elevul să rămână.

| Lukasssz a răspuns (pentru Frank51):

Am zis de un lucrator normal, nu de un sef de santier laughing.
Toata lumea vrea mai mult, dar asta nu inseamna ca trebuie sa faci greva, serios acum

| dinaprilie a răspuns (pentru sadrian46):

Ce spuneti dvs se mai cheama si arta, devotament, chemare, constiinta etc. Acum na, fiind profesor ati avut si colegi care probabil erau "mai necopti" ca intr-un fel i-am vazut si noi.

| Frank51 a răspuns (pentru Lukasssz):

Domnișorule lukasssz, minimul pe economie în domeniul construcții este la fel pentru toți muncitorii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru dinaprilie):

Mulțumesc, așa este. Mi-au trecut 1400 de studenți prin mână. Unii din ei sunt acum profesori universitari pe 3 continente.

| underArock a răspuns:

Daca tot au atat timp liber, sa nu se plictiseasca. Iar daca se plang tot mai des, poate le creste iar salariul.

| underArock a răspuns (pentru sadrian46):

Din pacate, munca multor profesori e doar prezenta la clasa.

| sierra1 a răspuns:

"un prof cu un 10-15 ani vechime poate bate 4000-5000 lei...
Voi ce parere aveti?"

fă-te și tu prof sau bucură-te (?!) pentru ei

| sierra1 a răspuns (pentru Lukasssz):

" Lukasssz; aia de pe santier ...castiga doar 1400 de lei"

Mai pune oleacă

https://www.startupcafe.ro/......9-2028.htm

| mi25 a răspuns (pentru sadrian46):

Cand s-a facut grila de salarizare noua m-am uitat fugitiv la ea si am vazut ca un decan este prevazut cam cu acelasi salariu ca Seful Statului Major General al Armatei.
Nu mai vorbesc de rector, care are o data si jumatate salariul Sefului Statului Major General.
Se poate compara raspunderea unui rector cu a Sefului SMG?
Care este munca si mai ales raspunderea unui profesor universitar, care are exact acelasi salariu cu Seful SMG? Nu mai vorbesc de restrictii!
Am facut aceasta comparatie, deoarece este mai evidenta si Seful SMG nu este politician.

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

Pai eu am avut prof in familie, bine, era de biologie. Ai dreptate in ce zici, insa totusi aia e meseria cu ce spui tu, si ala de la banca munceste greu dar lucra 40 ore pe saptamana si nu are asa mult timp liber.
Deci oricum ai da-o, tot nu da, daca un prof munceste 18 ore si are si vacante, dar are sal cam ca ala de la banca, oricum profu are mult.

| Mosotti explică (pentru underArock):

Nu vad de ce le-ar creste salariu daca au ca unul care lucra 40 ore pe saptamana si care are liber doar o luna pe an, nu 4 luni.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Si daca n-ar avea salariu mare pentru ceea ce presteaza, atunci nu ar fi concurenta. Si intr-un final ai fi fost educat de catre vreun tractorist la ora actuala. Plus ca mai era si discutia: "Care merita mai mult cel care preda la liceu sau cel care preda la o scoala primara/gimnaziala? Pe o parte sa predai la liceu iti trebuie mai multe studii, pe de alta daca i-ai tocat creierii in generala, atunci nu mai face profesorii nimic cu elevul in liceu, ca-i bata.
Deci, profesorii merita multi bani, insa trebuie sa li se faca o evaluare asa cum trebuie, nu sa preda orice prost, orice aberatie. Am vazut destui care vorbesc la catedra despre culte care injecteaza cancer in oameni sa ii termine, despre U.E. care manipuleaza tinerii frumosi si liberi, desi toate astea nu faceau subiectul materiei pe care o predau de fel.

| Mosotti explică (pentru sierra1):

Pai eu am vrut sa ma fac profesor tocmai de asta, deja prin clasa 9-a gandeam asta, dar cum m-am imbolnavit inca din adolescenta, n-am mai apucat.
Pai ce meserie e mai buna ca asta? Timp liber, esti sefu in clasa, nu ai norma, cont doar sa-ti predai ce ai de predat, n-ai chef de ora faci glume cu copiii si chiar ei se bucura, mai dai o lucrare si tu faci ce vrei in ora aia.
Pe langa ca trebuie sa le explici si asta, dar aia e normal.

De ce sa fi stat eu sa lucru la stat sau la privat atatea ore, sa nu fiu sef nicaieri si sa ma comande altul, sa n-am timp liber pentru viata mea? Chiar daca era sa zic sal mai mare nu-mi convenea.

| Bariel a răspuns (pentru Lukasssz):

Unde ai vazut tu salariu de 1400 de lei pe santier? Eventual daca lucrezi pentru cumnatu' care te duce cu zaharelul laughing... Eu am lucrat part time(5 ore) pe santier cand eram la liceu si primeam 2100 de lei, asta acum 2 ani

| sierra1 a răspuns (pentru Mosotti):

Cum spuneam; bucură-te pentru ei

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Un profesor merita bani ca orice om cu studii superioare care munceste la fel de greu in alte domenii, dar aia saraci muncesc mai mult ca timp, deci profu n-ar merita sal asa, dar hai sa zicem ca-i dam asa.

Pe vremea lui ceausu cine preda la general avea cu, caum 200 lei mai putin decat ala de liceu profii.
Ala de generala in 1985 avea 3650 salariu, iar ala de liceu cam 3850.
De ex daca aveai colegiu de 3 ani, nu aveai voie sa predai la liceu, trebuia sa faci aia de 4 ani.

| Mosotti explică (pentru sierra1):

Pai ma bucur, mai ales ca matusa a fost profa de biologie pana in 2002 cand a iesit la pensie, ma bucuram pentru ea ca are o viata buna.

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

Ai fost prof de mate sau fizica? Bravo, i-ai scolit bine daca au ajuns si profi universitari.
Sunt tare curios cum ne-am fi inteles daca eram studentul tau, si sa ma stii de aici deja.
Bine, mie mi-a placut fizica si cred ca ne intelegeam bine, dar na, uneori cand mai uitam ceva, mai trageam cu ochiu...in alte parti, dar acolo nu te prindeai, ca am tactica profi.

| DonEduardo a răspuns:

Meseria de profesor e una extrem de grea. Si ce 18 ore pe saptamana visezi? Si ei muncesc cam tot pe-acolo, pe la 40. Si multi dintre ei sunt la mai multe scoli.

| Mosotti explică (pentru DonEduardo):

Unde muncesc ei 40 de ore profii?

| DonEduardo a răspuns (pentru Mosotti):

Pai au vreo 7 ore pe zi fiecare. 5 ori 7 egal 35, deci aproximativ 40.

| Mosotti explică (pentru DonEduardo):

Norma intreaga e de 18 ore, eu asa stiam. Ca ar mai face ei suplimentare pentru bani, o fi altceva.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Profesor de fizică la liceu. Meditații de matematică și fizică în particular. Îndrumător pentru studenți la licență, masterat și doctorat și cadru didactic asociat la facultate în cadrul conceptului conunist de integrare învățământ-cercetare-producție unde am ținut ore de laborator de chimie analitică în specialitatea mea, specroscopie optică atomică de emisie. Iar acum mă ocup să le transmit virusul fizicii la nepoatele mele, clasa 2 și 5, care sunt deja mai deștepte ca bunicul lor.