| Justme1997 a întrebat:

Eu știu bine engleza, pot sa scriu si sa citesc orice fără probleme, aveam note de 9 și 10 la examene de engleza la facultatea de litere. Problema mea este cu vorbitul ei.
În clasă puteam sa vorbesc ceva, dar cand ma întreabă ceva un vorbitor nativ amuțesc. Vorbesc in propoziții balbaite de 3 cuvinte. Este foarte frustrant, ce blocajul asta si cum pot sa trec peste?

Răspuns Câştigător
| Alex704 a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca este o diferenta intre a vorbi o limba straina intr-un mediu academic si in viata de zi cu zi.Din cate imi dau seama, tu nu prea ai avut "practica", adica ai invatat engleza foarte bine la scoala, te descurci, dar nu esti obisnuit sa o folosesti in situatii uzuale.Blocajul probabil survine si din teama de a nu spune ceva gresit sau, cel mai probabil, din faptul ca nu esti obisnuit cu diferitele accente ale limbii engleze si, deoarece nu intelegi asa usor ce se vorbeste, te blochezi. Sfatul meu este sa incerci sa vorbesti cat mai mult cu nativi fara sa ai stres.Nu te teme ca te va judeca daca faci o greseala gramaticala sau daca pronunti ceva gresit.Fii relaxat si incearca sa comunici cat mai mult pentru ca vorbitul englezei sa devina ceva natural pentru tine, nu doar ceva ce trebuie facut la facultate.Mult succes!

2 răspunsuri:
| Nilsson a răspuns:

Cheia este exersatul, daca vorbesti des incepi sa te exprimi mult mai usor si cursiv.
Ai putea sa mergi cu programul Erasmus in strainatate sau sa te angajezi temporar la un call center pe limba engleza, mai ales ca se cauta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hm, pai una-i facultatea si...ah, e din cauza ca gen poate nu cunosti acea persoana, iti e frica sa nu spui ceva *gresit* sau sa te balbai si asta *sfarsesti* sa faci( in clasa raspundeai din cauza ca poate aveai nevoie de califiative sau nerozii d-astea si gen stiai de ce raspunzi).
Cred ca ar trebui sa cunosti persoane *native* cu care sa vorbesti foarte mult si sa te acomodezi cu *stilul* unui nativ, mna. ^^