| YnT3R a întrebat:

Exemplifica posibila confuzie de functie sintactica pe care o genereaza substantivele geamantane, baloturi prop este: prin geamuri se zareau insa, in plasele de bagaje, geamantane, baloturi...

3 răspunsuri:
| didiDia a răspuns:

Confuzia de functie sintactica pe care as vedea-o eu atat pentru geamantane, cat si pentru baloturi este:
1. subiect
2. atribut substantival prepozitional
Totusi, daca ai scrie si ce e dupa acele puncte puncte, s-ar clarifica treaba. Sau asa e enuntul cerintei tale cu puncte puncte?

| Bullweif a răspuns:

In propozitia respectiva substantivele "geamantane, baloturi " ar putea fii interpretate(gresit) ca fiind subiect, pentru ca raspund la intrebarea "ce?" adresata verbului. Avand in vedere insa ca este un verb la diateza reflexiva, nu are subiect, iar substantivele respective au functia sintactica de complement. happy o zi buna!

| YnT3R explică:

Dau funda repede repede