| anonim_4396 a întrebat:

Exista cineva pe aici care imi poate explica cu ce se ocupa fiecare ramura a psihologiei? Ma intereseaza in mod special:
Psihologie
Psihologie clinica si psihoterapie
Psihologie aplicata
Psihopedagogie speciala
Acestea sunt cateva din programele de studiu ale facultatilor din Brasov si Cluj. As fi vrut sa stiu daca terminand psihopedagogia speciala poti ajunge si altceva decat profesor sau consilier scolar? Si ce inseamna psihologie aplicata?
Si daca faci un master, apoi poti lucra doar pe ramura respectiva pe care ai ales-o pentru master?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Vezi cu ce te poti ocupa ca absolvent licentiat al programului de studiu:
*psihopedagogie speciala :http://fpse.unibuc.ro/......e-speciala
* psihologie:http://fpse.unibuc.ro/......psihologie

Psihologia clinica si psihilogia aplicata sunt specializari postuniversitare( dupa studiile universitare de 3 ani) care se obtin prin studii masterale sau cursuri postuniversitare.

2 răspunsuri:
| diaac a răspuns:

Vad ca ai primit deja raspuns bun si linkuri utile. As mai adauga faptul ca, daca termini un master, intr-adevar acesta iti ofera o specializare, dar nu te ingradeste. Poti lucra in orice post pentru psiholog care nu necesita o specializare, chiar daca tu ai o anumita specializare (poti lucra de exemplu ca psiholog in resurse umane, chiar daca tu ai una dintre specializarile mentionate de tine). De asemenea poti sa iti faci si alte specializari in plus - multi psihologi au dubla sau tripla specializare. Exista si formari profesionale pe care le poti face in paralel sau dupa masterat (de fapt, unele chiar si in paralel cu facultatea), mai ales in psihologia clinica si psihoterapie. Daca mai ai intrebari legate de subiect, ma poti contacta pe privat.

| MihaiN a răspuns:

Ramura "psihologie clinica si psihoterapie" te pregateste pentru a lucra in spital, cu oameni care au diverse probleme de sanatate, inainte si dupa operatii etc. Psihopedagogia speciala se ocupa cu oameni cu deficiente (retard mintal, autism, oligofrenie, copii surdo-muti etc.)