| AvalohAlyn a întrebat:

Exista reusita fara bac? Ce poti face fara bac? Sau poti face ceva?

18 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Poti sa reusesti si fara bac, sau fara facultate, dar sa nu te astepti la ceva foarte extraordinar.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

De ex poti intra in armată... Deci se poate si fără dar e mai greu...

| AlexDFY a răspuns:

Normal ca exista, bac ul nu e asa important, iti poti deschide firma fara, te poti angaja fara, depinde de tine ce stii sa faci, poti sa iei diplome in alte specializari si sa castigi bani asa.
Nimeni nu iti garanteaza ca daca iei bac ul, o sa reusesti.

| Ironwin a răspuns (pentru AlexDFY):

Bac-ul este foarte important in viata (eu la firma mea a trebuit sa prezint diploma de bac la angajare pe post de vanzator ambulant pentru a putea deduce benzina consumata (e doar un exemplu banal)) dar nu este obligatoriu, ar fi bine sa tragi un pic de tine.

| AlexDFY a răspuns (pentru Ironwin):

laughing))))))) cand va aud ca bac ul e important, si dupa imi dai exemple de job uri din astea triste unde va trebuie bac laughing))))).

| Ironwin a răspuns (pentru AlexDFY):

Corect, joburi triste cu bac, fara bac no job...

| AlexDFY a răspuns (pentru Ironwin):

Frate, am mai spus. daca tot ce ai in viata e diploma aia, atunci normal ca nu ti gasesti job, dar daca mai stii sa faci si altceva, diploma aia e degeaba.O sa vezi ca in 5 ani nu o sa mai conteze deloc.

| T0T a răspuns (pentru AlexDFY):

Alex asta zic doar tăntălăii ce nu se văd în stare să ia bac-ul. Diploma de bac ți-o cere mai oriunde, asta dacă nu preferi munca de jos de tot. Fără bac nimeni nu te ia în seamă. Cât despre afaceri fii puțin realist. Nu prea poți realiza ceva în România iar dacă te duci în străinătate tu un amărât care nu are nici bacul crezi că vei face față concurenței. Nu mai visa cai verzi pe pereți și învață.

| T0T a răspuns (pentru AlexDFY):

O metodă să reușești fără bac e cu pile. Ai pile? Dacă nu, e trist. Mai sunt unele slujbe de marketing unde poți face treabă dar vei avea un salariu modest sau bani pe care ți vei procura singur din vânzări care vor fi de asemenea puțini. La început în asemenea cazuri nici nu te vei putea întreține singur.

| AlexDFY a răspuns (pentru T0T):

Daca tu nu ai reusit si esti un trist nu inseamna ca ceilalti nu pot, si daca tu auzi doar tantalaii ca spun asta, ar trebui sa ti schimbi grupul de prieteni, daca pentru tine doar cu diploma de bac poti face ceva in viata, multa bafta.

| Ironwin a răspuns (pentru AlexDFY):

Tu nu vrei, sau nu poti sa intelegi, e problema ta. Eu la firma mea este evident ca nu fac deloc pe vanzatorul ambulant (daca citesti intelegi motivul acelei meserii, asta daca poti), ma ocup cu totul altceva, era doar un exemplu banal din viata la ce ai nevoie de o "banala" diploma. Incearca sa intelegi ca eu nu sunt angajat la nimeni si tot am avut nevoie de aceea diploma (o cer cei de la ITM). Nu a zis nimeni ca fara bac nu poti trai, dar este mult mai bine sa fie acolo la dosar, sigur vin momente in viata cand o sa ai nevoie de ea. Eu am terminat liceul in urma cu 20 ani si am avut nevoie de diploma in urma cu 3 ani la ITM.

| T0T a răspuns (pentru AlexDFY):

Nu prea am în grupul de prieteni pe cineva fără bac iar pe cine cunosc fără bac cum am zis ori nu poate să se întrețină încă singur ori ia un salariu minim pe economie, asta dacă nu lucrează la privat ca un sclav ca să ia ceva cu care abia se întreține. Tu în loc să vorbești fără să cunoști spune ce ai realizat tu.

| T0T a răspuns (pentru AlexDFY):

Nu am zis că nu se poate însă sunt cazuri extrem de rare iar din alea extrem de rare ai nevoie de pile. Visezi cum am spus la cai verzi pe pereți. E stupid să te gândești că din atâția oameni care nu reușesc tocmai tu vei reuși. Ce ai tu în plus când nici o diplomă de bac nu poți să obții? Să îți spun un secret, ăia care nu caută să ia bacul și reușesc fac asta nu că nu îi duce capul ci că au un plan bine definit pe viitor, au pe cine să se bazeze, poate au o afacere de familie chiar, nu visează într-un mod irealist. Ești imatur.

| AlexDFY a răspuns (pentru T0T):

Cum zici tu.

| AlexDFY a răspuns (pentru Ironwin):

Da, uite, in cazul tau, chiar e nevoie de diploma, dar in ziua de azi, acum, in 2017, in anii ce vor urma, pentru astia mai tineri, crezi ca mai conteaza atat de mult bac ul cum conta pe,, vremea ta,,?

| HarukoMariusDaniel a răspuns:

Exista... dar tine de determinare si motivatie...
Una e sa abandonezi "scoala" pentru a te dedica unui domeniu precis, pentru a avea mai mult timp liber si a invata ceva.( gen programare)
Alta e sa abandonezi pentru ca vrei sa stai toata ziua la golaneala si sa nu faci nimic.
Pune mana si invata. Nu il iei din prima, mai sunt sanse!
In momentul in care te intrebi " Exista reusita fara bac", e clar ca nu stii exact ce vrei sa faci cu viata ta.
Parerea mea este ca trebuie sa iei bacul. Este esential!
Mai bine " prost cu diploma si facultate" decat " muncitor pe santier". La interviu, sunt da-ti instantaneu la o parte cei fara BAc. ( acum daca vrei sa stai casier in magazin. e treaba ta).
Acum poate ma insel. Poate ca iti place sa citesti, sa studiezi, dar urasti materia de la scoala...
Poti sa fii si geniu, dar fara studii, cei din jur ( angajatorii-depinde si de domeniu) te vor considera un " nimic".

| Ghost963 a răspuns:

Depinde de ce vrei sa devii. Poti face un curs de calificare si exista domenii in care se castiga destul de bine.Ne povestea diriginta ca a avut un elev care nu si-a dat bacul si a devenit inginer in argon.Castiga destul de bine.

| Yinsho01 a răspuns:

M-am saturat sa aud atatea intrebari de genul. Bacul il poti lua daca te pregatesti chiar si cu 6 luni inainte. Faci atata drama din asta de parca e cea mai grea trepta din viata omului. Eu propun sa lasi cacaturile astea de intrebari si sa inveti. La ce profil esti de te temi asa de rau?