| alexalexandrusincerul a întrebat:

Exista un nr minim de carti la bibliografía pentru licenta sau poti include si mai putine? Poti scrie dintr o carte mai multe pagini? si poti folosi doar carti sau trebuie incluse si articole?

5 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Modul de elaborare al lucrarilor de licenta difera in functie de facultate, deci era bine daca mentionai si ce ai studiat... Eu, la istorie, am avut 30 de carti ca si surse bibliografice si tot mi s-a spus ca sunt, oarecum, putine.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Asta depinde de fiecare facultate in parte, ar trebui sa scrie undeva prin metodologie sau prin ghidul de redare.

Insa din cate stiu (si din cati am ajutat sa faca) parca minim 10-15 erau. La litere stiu ca ar fi vreo 15. la tehnic, mai putine parca.

In general poti scrie cam din orice, carti, articole, site-uri web.

| Catrice a răspuns:

Tu știi la ce facultate ești și ce licență ai.
Dacă sunt articole de specialitate din domeniu, publicate în reviste de specialitate, da.

| Dariaa90 a răspuns:

Depinde de nr de pagini. Dacă licența are 70 pagini, ar fi ciudat sa ai doar pana in 20 la bibliografie, asta se egalează cu plagiatul. Deci 40 lejer.

| Valkyrie95 a răspuns:

Nu exista un nr. minim, dar cu cat sunt mai multe cu atat "da mai bine". Poti sa pui si articole la bibliografie, dar nu te obliga nimeni daca nu ai folosit surse din articole.
Nu ai voie sa copiezi din alte carti pagini intregi, se numeste plagiat.