| Deyaa2 a întrebat:

Exista vreo denumire pentru strofa cu 2 versuri?happy
asa cum strofa de patru versuri se numeste "catran"

Răspuns Câştigător
| JustYourLove a răspuns:

Da exista.big grinhappy si se numeste,, distih'' iar cea cu trei versuri se numeste,, tertina'', si din cate am invatat eu la scoala, cea cu 4 se numeste,, catren'' nu,, catran'' ma rog. poate ai gresit cand ai scris. am uitat sa zic ca cea cu 1 vers se numeste,, monovers''. Sper ac ti-am fost de folos. te rog frumos sa-mi dai fundalove struckbig grin

25 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Îi zice "distih" dacă mai ţin eu bine minte de acum mulţi ani când am studiat asta la şcoală. Iar "strofa" cu un vers îi zice pur şi simplu "stih".
Problema este însă că strofa cu 4 versuri nu se numeşte "catran" şi CATREN.
Salut.

| Gizăz a răspuns:

Distih se numește. Apropo, aia cu patru se numește catren nu catran; catranul e altceva. laughing))

| NoMusicNoLife a răspuns:

Cea cu patru versuri se cheama Catren si cea cu doua versuri se numeste distih.

App: monovers (un vers), distih (soua versuri), tertet (trei versuri), catren (patru versuri), cvinarie (cinci versuri), sextina (sase versuri), septet (sapte versuri), octava (opt versuri), nona (noua versuri), decima (zece versuri).

| noktambul a răspuns:

Strofa cu doua versuri se numeste "distih". Strofa cu patru versuri se numeste "catren". Catran este substanta aia care o ai tu in cap.

| 100SweetSmile4you a răspuns:

Strofa cu doua versuri se numeste distih. happy

| Ronnix a răspuns:

O strofa ce contine doua versuri poarta numele de distih, iar cea cu patru versuri se numeste catren, nu "catran".
O zi buna! happy

| AikkoxD a răspuns:

Distih

| doroteea a răspuns:

Dupa numarul de versuri din care sunt alcatuite strofele, pot fi : monovers (un vers), distih (doua versuri), tertet (trei versuri), catren (patru versuri), cvinarie (cinci versuri), sextina (sase versuri), septet (sapte versuri), octava (opt versuri), nona (noua versuri), decima (zece versuri).

Sper ca te-am ajutathappy

| HellYeahChristine a răspuns:

Strofa cu 2 versuri se numeste distih happy

| Lilia2621 a răspuns:

Da desigur, se numeste "distih"

| Kanpeki a răspuns:

* monovers - un vers;
* distih - două versuri;
* terţet - trei versuri;
* catren - patru versuri;
* cvinarie - cinci versuri;
* sextină - şase versuri;
* septet - şapte versuri;
* octavă - opt versuri;
* nonă - nouă versuri;
* decimă - zece versuri.

| roxanikaroxanne a răspuns:

De fapt cea cu partu strofe se numeste catren nu catran...Si da, cea cu 2 versuri se numeste distih

| lucianpasserby a răspuns:

Distih.

| Tinna22 a răspuns:

Dap...aia se numeste distih

| bebesweet a răspuns:

Strofa cu 4 versuri se numeste catren nu catranwinking
si da exista...se numeste distih big grin

| AlexandraaIoana a răspuns:

Buna! Strofa cu 2 versuri de numeste distih.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://desene-vechi.blogspot.com/

| iBubble a răspuns:

De fapt strofa cu 4 se numeste catren big grin

| FauK3 a răspuns:

Desigur ca da, se numeste distif. Funda?big grin PLZ

| Rabi_Tibike_1995 a răspuns:

Da si este distic

| ralucagianina a răspuns:

Distih se numeste strofa cu 2 versuri happy

| ralucagianina a răspuns:

Distih :p

| alecs02 a răspuns:

monovers - un vers;
distih - două versuri;
terțet - trei versuri;
catren - patru versuri;
cvinarie - cinci versuri;
sextină - șase versuri;
septet - șapte versuri;
octavă - opt versuri;
nonă - nouă versuri;
decimă - zece versuri.

| Lazar_Francesca_1968 a răspuns:

Strofa cu doua versuri de numeste distih.
iar strofa cu patru versuri se numeste catren nu catran