| anonim_4396 a întrebat:

Exista vreo diferenta de sens intre  dependenta si  adictie?

6 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

"Adictie" este mult mai precis.Se refera exclusiv la droguri, pe cand "dependenta" este un termen mai larg.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Pentru o mai buna edificare, iti recomand videclipul lui Robert Palmer: "Addicted to Love"... si poate ne spui apoi parerea ta...

| zeDruit a răspuns:

Nu, sunt sinonime, dar dependenta se foloseste mai larg, dependenta de o persoana etc, pe cand adictie este folosit cand se descrie o dependenta fata de un drog, cu tendinta cresterii progresive a dozelor.

zambeste [vb serios]

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca vei cauta in Dex vei observa diferenta. Adictie se refera exclusiv la droguri iar dependenta la situatii, persoane, unul fara altul nu se poate etc.

http://dexonline.ro/search.php?cuv=dependenta
http://dexonline.ro/search.php?cuv=adictie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fratilor, a intrat barbarismul adictie in Dex-ul Academiei?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu prea exista diferente de sens intre aceste doua cuvinte.
Adictie inseamna dependenta fata de un drog, cu tendinta cresterii progresive a dozelor.
Dependenta inseamna situatia de a fi dependent; stare de atarnare, de subordonare, de supunere.