| Anne2000 a întrebat:

Faceti-ma sa inteleg numerele direct si invers proportionale.
Spre exemplu aceste probleme de mai jos cum trebuie rezolvate?
1. Impartiti numarul 70 in parti direct proportionale cu: 4; 5; 6.
2. Impartiti numarul 180 in parti invers proportionale cu 4; 5.
Dau funda pentru cel care imi explica intr-un mod mai simplu.
Am nevoie urgenta de raspuns. Va pup. puppy dog eyes Siiii

3 răspunsuri:
| Smerix a răspuns:

Iti dau un exemplu :
1. Daca cumpar o bomboana, dau 50 de bani. Daca cumpar doua, dau 1 leu. Asta este o marime direct proportionala, deoarece cu cat cantitatea (nr de bomboane) creste/scade de un anumit nr.de ori, cu atat si pretul scade/creste de acelasi nr. de ori.(in ex. meu creste)

2. Daca iau doi soareci, acestia mananca o bucata de branza in 12 zile, dar daca iau 8 soareci, acestia mananca aceiasi bucata de branza in 3 zile, deoarece cu cat sunt mai multi, cu atat termina mai repede.

| SunnyDay88 a răspuns:

Adica 70pe 1 : la 4 pe 1. (aici imparti 70 la 4)

apoi 180 pe 1 impartit la 1 pe 4. (aici imultesti 180 cu 4).

| nicoletta15 a răspuns:

Pai luand exemplul tau iti pot explica astfel:70 il imparti la trei numere, adica a+b+c=70, dupa care e partea simpla a/4=b/5=c/6=k,deci a=4k; b=5k; c=6k(sper ca ai inteles /=supra), apoi 4k+5k+6k=70,15k=70de unde rezulta k=14/3,astfel a=56/3; b=70/3; c=28....nu este chiar simplu explicatia, sper sa fie corect dar daca nu astept sa ma corecteze cineva.