| mls_3756 a întrebat:

Facultatea de Comunicare si Relatii Publice. as dori sa stiu cat mai multe despre ea. Daca e cineva student la aceasta facultate sau cunoaste sa imi spuna la ce se da admitere, ce meserie poti practica dupa ce o termini, care sunt notele minime de admitere la stat si cu taxa, aproximativ asa, daca este greu... Ce imi recomandati? Universitatea Bucuresti sau SNSPA?

2 răspunsuri:
| Amaya a răspuns:

La FCRP poti da admitere la romana, psihologie, filosofie sau economie. Anul acesta, ultima medie la buget a fost 6 si ceva, iar la taxa 5. Admiterea este grea, poti vedea pe site-ul lor: www.comunicare.ro cele 100 de subiecte care pot pica la fiecare materie. Din cele 100 de subiecte, in ziua examenului se vor extrage 3, pe care le vei putea rezolva in 3 ore. La UB examenul consta in 2 probe, una la romana si una la engleza, de o dificultate sub medie, din punctul meu de vedere. Eu am ales SNSPA pentru ca am fost placut impresionata de multiplele posibilitati de angajare la terminarea facultatii, dar si de sansa de a lucra in internship-uri sau in ONG-uri inca din primul an. Ideea este sa muncesti cat mai mult si sa te faci remarcat/a, oriunde ai intra. Multa bafta!

| BlackNights a răspuns:

Crappy