| stefannn a întrebat:

Fierul topit conduce electricitate?

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Fierul este conducător de electricitate dar nu la fel de bun ca şi : cuprul, aluminiul, argintul, aurul, platina etc.
Devin superconductori la temperaturi foarte joase.

3 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Te cred ca da!

| DraIneR a răspuns:

Logic. Doar ramane fier nu?
doar ca nu mai este in starea initiala

| Fallen Angel a răspuns:

Da, este conductor. Exact asta este lectia de azi de la fizica. "CONDUCTORI SI IZOLATORI". Fierul tot fier ramne, nu isi pierde proprietatile. Este un conductor de energie electrica in orice stare, fie lichida, fie solida. Pt ca pana la urma fierul pe care il topesti se intareste dar capata alta forma. Sper ca te-am lamurit.