| Sherlockdima a întrebat:

De ce fierul conduce caldura pe cind lemnul nu?

7 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Orice metal este un mai bun conducator de caldura/electricitate fata de un material izolant! In cazul tau ai doua materiale total diferite :fierul e Fe si atat pe cand lemnul este un compus de elemente(printre care si fierul)dar in procente f. mici avind in compozitia de baza carbonul(simbol "C" si este nemetal)deci izolant

| buffa a răspuns:

Fierul are prorietatea de a fi un bun conductor termic.iar lemnul nu

| MihneaIsBack a răspuns:

Asta e tema la?

| Sherlockdima explică (pentru MihneaIsBack):

Fiecare juteca dupa el! P...

| onlyme2851 a răspuns:

Efectul termic al curentului electric se aplica doar la fier, nu si la lemn.

| elenushcris15 a răspuns:

Pentru k fierul este un material conducator de caldura de aceea si este rezistent pe cand lemnul nu ar putea pentru ca nu ar rezista temepraturii mare si ar arde.

| Eric1609 a răspuns:

Deoarece fierul are prorietatea de a fi un bun conductor termic si electric si lemnul nu este bun conductor!