| anonim_4396 a întrebat:

Filologie sau stiinte sociale? Spuneti si de ce.

10 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

La filo te axezi mai mult pe limbi straine, faci mate pana in clasa a 10-a si dai teza la latina, iar la ss te axezi mai mult pe istorie si stiinte socio-umane, faci mate pana in clasa a 12-a si dai teza la stiinte socio-umane. Cam astea sunt diferentele.

| Yurisa a răspuns:

Eu am fost la Stiinte Sociale si mi s-a parut foarte e ok pentru ca nu faceam latina, nu dadeam teza la latina. E foarte useless limba asta. Da, faci mate pana in clasa a 12-a dar e o matematica super usoara si profii nu te streseaza prea tare

| anonim_4396 explică (pentru Yurisa):

Ok, mersi. Si tezele la logica, psihologie, economie si filozofie cum sunt? Ca materiile astea se fac doar in liceu si nu am idee daca sunt grele sau nu.

| Yurisa a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde de profesor si de cum aprofundezi mateeria
Logica este usoara daca o intelegi si daca iti este explicata cum treebuie. In clasa a 9-a am avut note mici la logica, cu toatee ca am dat bacul la matria asta si am luat nota maree laughing
La Psiho e usor, e de invatat, nu e mare efort aici laughing
Economia este intr-adevar mai grea pentru ca sunt cateva formule si faci niste calcule, iar sociologia, la fel, este usoara. In clasa a 11-a ai de ales dintre celee doua.
Si filosofia la fel, super easy, depinde ce pretentii are profesorul vostru (noua ne-a dat sa comentam doua texte la teza spree exemplu)

| BlackRaven45 a răspuns:

Nu prea conteaza profilul liceului cand vine vorba de facultate. Nu o sa te afecteze, dar macar sa ai un program cat mai adecvat preferintelor tale. La Filologie se pune cel mai mult accentul pe Romana, Istorie, limbi straine, Geografie, iar la Stiinte sociale se pune accentul pe Romana si Psihologie. Daca ar fi sa aleg probabil as alege Filologia. Profilul imi pare mai atractiv pentru ca se pune mai mult accentul pe limbile straine. Mi se pare si mai bine plasat profilul si ca reputatie decat Stiintele sociale. La Filologie dai teza din Romana, Engleza, Istorie/Geografie si Latina. Bacul obligatoriu la Romana şi Istorie. Al treilea obiect este la alegere între: Geografie, Logica, Psihologie, Sociologie, Economie si Filosofie.

Numai bine.

| TheBoyTheCool24 a răspuns:

Niciuna dintre cele date, nu se fixează pe matematică iar asta poate fi un avantaj la BAC ( matematica fiind opțională ).
Acum ține și de tine, ce vrei să faci pe viitor, ș.a.m.d.

| anonim_4396 explică (pentru TheBoyTheCool24):

Stiu. De asta vreau la uman, ca nu ma pricep la mate. Totusi, nu stiu daca sa aleg filologie sau stiinte sociale. Nu stiu care ar fi mai ok.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am terminat stiinte sociale si e un profil chiar ok. Daca vrei sa te duci la filo, sa stii ca acolo e pe limbi straine. Daca iti plac, bine, daca nu, du-te la stiinte. Faza este ca la filo, faci materii de la uman pana in clasa a10-a, dupa scapi de ele. Insa la stiinte, matematica o sa o faci pana in clasa a12-a. Dar scapi de fizica, de chimie si de biologie in a10-a.

| rivotril a răspuns:

E fix la fel. Ambele fiind umane nu e nicio diferenta. da, stiu, vrei sa scapi de mate, la filo scapi din a 10a iar la știinte o duci pana in a12a. ( dar chimie, fizie nu faci oricum)
daca asta e un criteriu sa alegi filo, nu l alege. nu o sa te incurce matematica. sunt 2 ore pe saptamana, la un nivel foarte scazut, nu o sa iti pune piedici. si dupa ce termini, poate o sa ai nevoie totusi de putina matematica, pentru o facultate buna, nu litere care dupa mine sunt naspa si nu o sa ajungi mare lucrulaughing
insa, daca stii foarte bine limbi straine, e ok filologia, sunt foarte multe ore de limbi, si dupa poate vrei sa pleci in alta tara, sau nu stiu, sa profesezi in ceva cu limbi. daca asta iti doresti, alege filo.
OPINIA MEA: eu am ales stiinte, mi s-a parut mai ok si accesibil, atat timp cat iti place romana, istoria, geogra, nu o sa ti puna probleme absolut deloc.
funda?winking

| EsteraAntal a răspuns:

Ideea e si la ce esti mai buna: limbi straine, du te frumos la filo, in caz de nu... stiinte laughing