| anonim_4396 a întrebat:

Foarte multa lume foloseste termenul "fixist". M-am uitat in DEX si insemna ceva cu totul diferit fata de expresia pe care ar vrea sa o foloseasca persoanele in cauza. Ce cuvant sau expresie credeti ca s-ar putea folosi pentru a inlocui cuvantul "fixist"?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

E foarte adevarat ce spui.Intr-adevar cuvantul acesta e folosit in vorbirea curenta in cu totul alt sens decat cel indicat de dictionare.In mod curent fixist e omul care crede ca adevarul e unic iar persoana sa e singura care il detine...Propunerea mea... dar si celelalte sunt la fel de valabile

3 răspunsuri:
carla
| carla a răspuns:

Un tip care nu se abate de la ceea ce el crede, nu prea il convingi ca nu are dreptate...chiar daca ai...nu ia in seama argumente plauzibile. daca nu-i convin.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Daca nu ma insel, cred ca incapatanat, capos, are okelari de cal, etc. psiho

pupimik
| pupimik a răspuns:

Om cu idei preconcepute