| AngelAnime11 a întrebat:

For Atheists happy.
1. Daca nu credeti ca Dumnezeu va creat, atunci cine?
2. Ce suntem noi oamenii?
3.Cum ne-am nascut?
4. Daca ziceti ca suntem o formula chimica, atunci care formula?
5.Cum explicati sa la mormantul sfant al lui Iisus lumanarile se aprind singure? Avand in vedere ca inchid usile nu lasa nici o subsatnta cum ar fi gaz etc.
Vreau raspunsuri civilazate.
Multumesc multhappy

12 răspunsuri:
| PetreConstanta a răspuns:

Uite-te la Lumina faptelor bune si vei intelege mai multe Succes

| SturmirCloudKeeper a răspuns:

1.Am evoluat.
2.Animale sociale.
3.Nu stau sa-ti explic povestea cu bondarul si floarea. Intreaba-i pe ai tai.
4. Avem mai multe.
5.Fosfor. E o sarlatanie. O scamatorie de balci menita sa-i prosteasca pe astia asa ca tine care probabil cred ca pamantu-i plat si sta imobil pe cer. Desigur, soarele invartindu-se in jurul lui.

| Hirako a răspuns:

Nu sunt Atheist dar iti voi raspunde la unele intrebari ^^
1)Teoretic, am evoluat din maimute, care au evoluat din alte chestii, si tot mergem asa pana ajungel la o entitate unicelulara.
2)Suntem fiinte cu judecata, o rasa mult mai evoluata decat romii.
3)Ne-a scos mama din burta.
4)Daca luam in considerare un om cu masa 70 kg, obtinem urmatoarea alcatuire:
OXIGEN... 40 kg ( = 56, 1%)
CARBON... 19, 6 kg ( = 28%)
HIDROGEN... 6, 5 kg ( = 9, 3%)
AZOT... 1, 4 kg ( = 2%)
CALCIU... 1, 4 kg ( = 2%)
CLOR... 0, 7 kg ( = 1%)
FOSFOR... 0, 7 kg ( = 1%)
SULF, FIER, SODIU, MAGNEZIU, FLUOR... 0, 4 kg ( = 0, 6%)
In afara acestora, corpul omenesc mai contine si alte elemente cum sunt cuprul, manganul, zincul etc. De fapt aproape toate elementele tabelului lui Mendeleev par a fi cuprinse in corpul omenesc. Unii oameni curiosi, cu spirit de calculator, s-au apucat chiar sa socoteasca la valoarea pietei cam cat valoreaza aceste substante in organismul unui om.
Indiferent de pret, omul poarta in alcatuirea sa elemente chimice si poate ca asa este dat ca el sa se prezinte intotdeauna ca fiinta rationala si nu ca o formula chimica.
5)Nu pot explica asta.

| 13 a răspuns:

1-Un proces chimic prin care lava de pe pamant aestecata cu hidreogenu si oxigenu au creeat micro organisme unicelulare care cu timpul au evoluat pentru a creaa un mai bun mod de supravietuire.
2-Niste mamirefere cu o capacitate mentala mai evoluata decat a celorlalte mamifere. Di pacate asta ne-as luat di abilitatile fizice, avand in vedere ca animale minuscule fata de oameni cum ar fi cainii, vulpile sau pisicile salbatice ne pot cauza rani extrem de grave.
3-Raspunsul este la intrebarea 1
4-Omul este un mecanimsc complex format din o sumedenie de celule care impreuna rezulta formule chimice diferite. Dar o mare parte a corpului uman are 70% Formula Hidrogen 2 Oxigen.
5-Religiile sunt cele mai abundente metode de manipulare in masa. Nu exsitsa oras fara biserica si biserica fara preot,preot fara contabil, contabil fara bani. Credibilitatea trebuie sustinuta cu orice pret.
Nu neg existenta unei divinitati, dar nici nu o sa-mi dedic viata ei pana nu am dovezi concrete ca exista si ca ceea ce se spune este adevarat.niciodata sa nu crezi pana a nu cerceta, in fond nu ai de pierdut nimic, doar de casigat experienta si informatii care probabil o sa te ajute in viitor.
.

| AngelAnime11 explică:

Radu
Dumnezeu nu permite.Toti platesc dupa moarte.Si viata noastra pe pamant este doar o calatorie, doar un test.
De ex: Ai facut o crima ceva, ai picat testul te duci in iadi.
Daca-l treci te duci la viata vesnicahappy.
Cum poti zice ca e o facatura?
Am fot la mormant si mi sa aprins lumanarea singura, tu cum explici asta? (Ca doar inainte si eu eram ateu, mai putin pana am fost la mormant).

| AngelAnime11 explică:

Radu ei nu merita moartea, si de fapt n-ar trebui sa plangem la moartea cuiva drag(desigur bun la suflet) fiindca stim ca ajunge intr-un loc mai bun:, heaven:X.
"Este mai usor ca o camila sa treaca prin gaura unui ac, decat un om bogat sa ajunga in imparatia lui Dumnezeu."

| Radu1 a răspuns:

1. Nu stiu. Dar pe DUMNEZEU cine la creat?
2. Cel mai mare pradator al planetei.
3. Cum s-a nascut DUMNEZEU?
4. Cine a zis asta?
5. Este o facatura a unor oameni care tind cu tot dinadinsul sa ne faca sa credem ca DUMNEZEU exista. E nevoie ca fiinta omeneasca sa se simta oarecum in siguranta si trebuie condusi dupa scopurile malefice ale unora. Sa nu uitam ca religia a fost invocata in aproape toate atacurile teroriste,, Asa ne-a zis Dumnezeu/Allah '' sa-i omoram pe aia. In,, numele DOMNULUI '' au fost omorate o gramada de persoane dea lungul istoriei ( nici macar nazistii sau fascistii nu au omorat atatia ).
Si am si o intrebare pentru toti asa zisii credinciosi ( de fapt niste superstitiosi ) :
Daca DUMNEZEU exista de ce permite atatea violuri, crime, incesturi etc?

| Radu1 a răspuns:

AngelAnime11

Daca viata noastra pe pamant este doar un test, am o intrebare : bebelusii de la maternitatea giulesti au trecut testul in cele cateva zile ale lor de viata? Ce au facut ei ca sa merite sa moara asa? Ei unde merg?
De asemenea toti copii care mor la varste fragede...

| DeNySa000 a răspuns:

Nimeni nu poate explica lucrurile aste or cat ai incercat tu sau alti ~!

| Strocker a răspuns:

Radu depinde și de incompetența unora.Nu este vina lui D-zeu dacă un om alege să omoare sau să se sinucidă. Uneori poate fi și un accident, iar atunci dacă este știm noi cine nu a suportat să nu se implice.

| gabriel1984 a răspuns:

1-Eu cred ca dumnezeu este extraterestru.
2-Noi suntem niste experimente esuate.
3-Printrun experiment facut de extraterestri, asa cum si noi vrem sa aflam mai multe asa si ei au incercat ceva si am iesit noi.
4-Formula chimica e =0
Minuuuuuuuuuuuuneeeeeeeeeeeeee.laughing

| YellowRosse a răspuns:

Poi e mai greu de ezplicat.
1.Stiti ca Dumnezeu a creat lumea El a porncit sa fie pamant, apa etc la fel cum ia creat si pe Adam si Eva.
2.Eu cred ca asa ne-am imultit noi.
3.Mai cred ca noi suntem reincarnari ai altor oameni care au murit, ca doar unde au disparut atatea suflete, da e de stiut ca ajung ingeri sau in focul iadului.
4.Tot ce ti-am zis asta cred.
PS. Daca am gresti la scris sau am mancat litere mi-e putin foame laughing