| anonim_4396 a întrebat:

Fratele meu nu e bun la mate si vrea sa mearga la Uman. Sa-l las? Mie mi se pare ca alege calea usoara din lene sa-si bata capul cu matematica. Nici eu nu am fost buna la mate, dar am fost la Real si m-am descurcat. I-am zis sa mearga la SN, ca acolo are m2 si daca-si da interesul nu are cum sa nu se descurce. Nu stiu cum sa-l invat sa munceasca, pentru ca in viata trebuie sa mai faci si lucruri care nu-ti plac. Sau daca nu-i place sa munceasca, macar sa-si gaseasca ceva sa-l pasioneze. El are pasiuni, dar n-au legatura cu scoala, ii place sa editeze, sa se joace in tot felul de programe, sa filmeze, sa faca animatii, sa deseneze... dar nu avem profil de asa ceva, nici liceu de arte aici. Sa-l las la uman si sa investesc in pasiunile lui extrascolare si sa-l trimit la o facultate de Regie - Film - Design - Fotografie? In 4 ani cred ca are timp sa se dezvolte si sa-si gaseasca o cale. Sau sa-l chinui cu matematica?

Sunt rea daca-l chinui cu matematica macar un an?

Răspuns Apreciat de Editori
| RB26DETT a răspuns:

Recomanda-i sa mearga undeva la un profil tehnologic pe parte de electric-electronica, acolo invata 1-2 chestii ce-i sunt de folos mai tarziu. Profilul tehnologic e cel mai usor subiect de mate la bac si matematica in liceu la profilul tehnologic e acceptabila ca si dificultate, fara sa invat mare lucru stiu ca aveam media 6-7...
Spune-i doar ca la profilul uman nu iese cine stie ce, asa daca ii place sa lucreze cu programele de editare si alte alea ar putea incerca, vorbeste cu el, daca e convins ca poate sa se descurce cu ce vrea si ce-i place, lasa-l pe el sa aleaga! In viata nu faci doar ce-ti place dar daca iti place sa faci ceva atunci n-o fa pe gratis! Sper ca intelegi unde bat. Fiecare este liber sa-si aleaga viitorul, tu doar spune-i ce avantaje are daca merge la x, spune-i ce dezavantaje are daca merge unde vrea el, doar atat, el va alege daca sa mearga acolo sau nu! Asa daca merge doar din sila unde vrei tu, mai mult ca sigur n-o sa-i placa si-i vei da planurile peste cap.

11 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Daca nu are nici o treaba cu matematica/informatica, lasa-l la uman. Daca stie ceva ceva si cu pregatire ar putea sa invete si mai mult, merita la real, are mai multe oportunitati dupa si nici nu-i asa de greu.

| AC4S4 a răspuns:

Nu are rost să se chinuie cu matematica dacă nu vrea să meargă pe acest domeniu mai departe.
La profil tehnic cred că se face și vara practică câteva săptămâni, deci poate nu i-ar place.
Mai bine să meargă la uman, să aibă timp să investească în pasiunile lui extra-școlare.

| anamariarot a răspuns:

Pana mea, dar ți se pare că e vreun proiect de-al tău copilul ăla? Nu crezi că are capacitatea de a decide și singur? Da, decide tu în locul lui, ca mai încolo să fie anxios și să aibă impresia că nu e capabil să facă nimic singur, să nu se mai poată dezlipi de familie, să fie dependent de alte persoane și atunci să fii mulțumită că ai contribuit la asta.
Lasă-l să facă ce vrea EL.

| anonim_4396 explică (pentru anamariarot):

Da, e un proiect de-al meu, daca nu face nimic in viata, o sa fie vina mea ca l-am indrumat gresit, ca l-am lasat sa se multumeasca cu putin din lene sa nu-si puna mintea la contributie. E destul de independent, pana acum l-am tot lasat sa ia decizii singur

| anamariarot a răspuns (pentru anonim_4396):

Doamne ferește laughing

| anonim_4396 explică (pentru anamariarot):

Ai crescut copii? laughing

| anamariarot a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă mi-ai putea explica legătura, îți voi explica, la rândul meu, opinia.

| HadesSs a răspuns:

Lasa-l sa faca ce ii place, pe tine te-a chinuit cineva cu matematica?

| anonim_4396 explică (pentru HadesSs):

Da, m-a chinuit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Spune-i sa incerce macar un semestru sau un an sa mearga la SN si daca chiar nu se descurca sa se transfere. Am fost si eu un an la uman si regret, cel mai inutil profil, nu faceam nimic la ore si era un liceu destul de ok. Mai bine sa se chinuie putin acum, decat sa regrete mai incolo ca a ales calea mai usoara si nu s-a ales cu nimic din 4 ani de liceu.

| BlueDark a răspuns:

Fiecare va avea la un moment dat o profesie...Medic,avocat,profesor si ce mai vrea el.

| Anon31241212 a răspuns:

Lasa unde i place. Daca nu e de mate nu merita sa se chinuie aiurea. Ca sa faci o cariera nu totul se rezuma la mate, fizica, chimie, etc.

| anonim_4396 explică (pentru Anon31241212):

Nu e vorba ca se rezuma sau nu, dar e un profil la care i se pune mintea la contributie, nu vreau sa-l transform intr-un memorator plimbator.

| Anon31241212 a răspuns (pentru anonim_4396):

Decizia in final e a lui. Si crede ma ca sa inveti limbi straine necesita mult mai multa logica decat niste formule tocite la mate.

| tudorhit a răspuns:

Stai o clipa, cum adica sa il lasi? El decide unde merge. Daca nu se pricepe deloc la matematica nu are ce sa faca la real. Eu am avut colegi cu note de peste 9 la examen la matematica si la liceu la real abia treceau.

| Solix a răspuns:

E viitorul si soarta lui nu a ta, lasa-l pe el sa aleaga, nu-l obliga sa faca ceva ce nu-i place.Succes!

| StefaniaGeorgiana4 a răspuns:

Nu cred ca are rost sa te implici chiar asa mult incat sa iei tu hotararile in locul lui. Lasa-l sa mearga la filo sau la socio, e un program lejer. Nu are sens sa il faci sa urasca din tot sufletul perioada liceului, care ar trebui sa fie cea mai frumoasa.

| Anonimmarcela a răspuns:

Aceasta intrebare existentiala nu merita atentia lui Ghandi magnificul