| SHINeeTaemin a întrebat:

FUNDA! Buna ...Imi puteti da si mie va rog niste exemple de accidente termice, ce meserii si echipamentul individual de protectie.

1 răspuns:
| MarinDaniel a răspuns:

Exemple de accidente termice:

Arsuri: pot fi cauzate de contactul cu obiecte sau suprafete fierbinti sau cu materiale care emana caldura, precum focul, aburul sau lichide fierbinti
Hipotermie: poate fi cauzata de expunerea la temperaturi scazute sau umezeala, precum ploaia sau zapada
Hidrotermie: poate fi cauzata de expunerea la temperaturi ridicate si umiditate crescuta, cum ar fi in medii inchise sau expunerea la soare.
Meserii care pot fi expuse la aceste accidente:

Lucratorii din industria alimentara, cum ar fi bucatari si lucratorii din fabrici de procesare alimentara
Lucratorii din industria constructiilor, cum ar fi zidarii si sudorii
Lucratorii din industria miniera si petrolului
Lucratorii din industria chimica
Lucratorii din industria aeronautica si naval
Lucratorii din industria textila
Lucratorii din industria metalurgica
Lucratorii din industria electrica
Echipamentul individual de protectie (EIP) care poate fi utilizat pentru a preveni aceste accidente include:

Manusi termorezistente pentru a preveni arsurile la maini
Imbracaminte termorezistenta pentru a preveni arsurile la corp
Incaltaminte de protectie pentru a preveni arsurile la picioare
Echipament de protectie respiratorie pentru a proteja plamanii de aburi si gaze calde
Ochelari de protectie sau viziere pentru a proteja ochii de caldura si lumina stralucitoare
Echipament de protectie auditiva pentru a proteja urechile de zgomot puternic
Funda?