| anonim_4396 a întrebat:

Funda.Care e diferenta dintre descierea artistica si opera epica? Pls dati-mi rasp maine am olimpiada si nu stiu ce e descrierea artistica, daca imi da un text asa ce fac? pls help!

2 răspunsuri:
| GwenS a răspuns:

Presupun ca e pentru olimpiada la lb rom nu?big grintongue
pai descrierea insumeaza prezentarea unor trasaturi, caracteristici ale unor peisaje; lucruri persoane; tablouri de natura.
opera epica-este o naratiune; trebuie sa aiba narator care nareaza o naratiune->adica are fir narativ->adica naratorul prezinta o actiune la care participa personaje.
Daca iti da un text te va pune presupun sa scrii trasaturile descrierii; sau ce este descrierea artistica; Nu este greu delocwinking daca mai ai alte intrebari intreaba-ma.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Opera lirica este in versuri, are elemente de versificatie, se simte prezenta eului liric subiectiv sau obiectiv si foloseste foarte multe figuri de stil

opera epica are actiune, este scrisa de obicei in proza, are personaje si moduri de expunere:naratiune, dialog, descriere sau monolog. in plus actiunea este prezentata pe momentele subiectului: 1expozitiune
2. intriga
3.desfasurarea actiunii
4. punctul culminant
5. deznodamantul

sper ca te-am ajutat. o seara buna! funda?