| rappayo a întrebat:

Funda :* Ce este o metafora? [stiu ca este o comparatie subinteleasa] Cum o pot identifica mai usor?

Răspuns Câştigător
| georgeak a răspuns:

Iti dau 1 exemplu, sper sa te prinzi.si app sa-mi dai funda big grin

1."Părea că printre nouri s-a fost deschis o poartă,
Prin care trece albă regina nopţii moartă."

regina noptii moarta - comparaţia apare prescurtată, în lipsa adverbului de comparaţie (cu valoare de prepoziţie) ca şi a termenului lună, în acest mod realizându-se concentrarea prin metaforă, care conferă o expresivitate sporită textului poetic

2 răspunsuri:
| georgeak a răspuns:

Metafora (din greacă: metapherin) este o figură de stil prin care se trece de la sensul obişnuit al unui cuvânt la alt sens, prin intermediul unei comparaţii subînţelese

funda? big grin

| rappayo explică:

Asta stiam si eu, dar cum o pot identifica mai usor?