| Inferno a întrebat:

Exista o bariera ce separa ateii de crestini? ATENTIE : Am folosit o metafora ,deci nu ma refer la o bariera cu sensul de obiect. Am folosit o metafora. M E T A F O R A. Metafora este :METÁFORĂ, metafore, s. f. Figură de stil rezultată dintr-o comparație subînțeleasă prin substituirea cuvântului obiect de comparație cu cuvântul-imagine; p. gener. figură de stil. – Din lat. metaphora, it. metafora, fr. métaphore.
Sursa: DEX '98 | Adăugată de LauraGellner | Semnalează o greșeală | Permalink
METÁFORĂ ~e f. Figură de stil care constă în a da unui cuvânt o semnificație nouă, printr-o comparație subînțeleasă. /

5 răspunsuri:
| Paulla a răspuns:

Ştim şi noi ce e aia metaforă...
O barieră o fi, că doar între ei există un antagonism religios, da' nu e strictă.

| harciog a răspuns:

Sint toti parte ale aceleiasi existente dar nu-si suporta egourile.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Exista o bariera ce separa ateii de crestini?

În viața curentă nu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ateii de crestini.ateul de crestin.fiindca Iisus a intrebat; crezi? cred Doamne. ajuta, necredintei mele.

| asperix a răspuns:

Eu cred ca problema este valabila nu numai pentru atei si crestini, ci pentru atei si orice alte confesiuni (inclusiv crestinii: ortodoxism, romano-/greco-catolicism, protestanti, evanghelisti...)

Depinde din ce plan privesti lucrurile. In primul rand, inainte sa spun orice, trebuie precizat ca religia trebuie practicata in taina. Fiecare om crede in ce vrea sau conform educatiei lui.
In ceea ce priveste bariera...cum spuneam depinde. Din punct de vedere profesional (cariera, business) este exclusa orice bariera de origine religioasa. Dpdv al categorisirii omului depinde de subiectivismul fiecaruia si de apropierea sa de latura lui religioasa.
Subiectul este putin delicat in orice conversatie. Ateii traiesc printre crestini si nu sunt defavorizati in niciun fel de alegerea lor, pentru ca in general subiectul este evitat (cel putin intre oamenii civilizati).
Personal nu am nimic cu ateii, sunt la fel ca orice alt om, insa oameni mai straluciti ca mine s-au gandit inaintea mea la asta si uite la ce au ajuns:
"Daca nu crezi si nu exista, n-ai facut nimic.
Daca crezi si exista, ai castigat totul.
Daca nu crezi si exista, ai pierdut totul"
(Pascal)