| DaReZon a întrebat:

FUNDA* ce inseamna Perpendiculara la mate?

Răspuns Câştigător
| nbghgkj a răspuns:

2 drepte care la intersectia lor formeaza un unghi drept se numesc drepte perpendiculare.

10 răspunsuri:
| 2502154296 a răspuns:

În geometrie, două drepte sau plane (sau o dreaptă și un plan), sunt considerate perpendiculare (sau ortogonale) una față de cealaltă dacă formează unghiuri adiacente congruente. De exemplu, în Figura 1, dreapta AB este perpendiculară pe CD în punctul B (numit piciorul perpendicularei). Prin definiție, o dreaptă este infinit de lungă, așadar în acest sens AB și CD din exemplu reprezintă segmente de dreaptă ale celor două drepte infinit de lungi. Prin urmare, nu este necesar ca segmentul AB să intersecteze segmentul CD pentru ca dreptele să fie considerate perpendiculare, deoarece dacă segmentele ar fi extinse la infinit, ar forma unghiuri adiacente congruente.
Unghiurile create prin intersecția a două drepte se numesc unghiuri drepte (măsoară ½π radiani sau 90°). Invers, dacă două drepte formează unghiuri drepte, ele sunt perpendiculare.
Într-un plan de coordonate, dreptele perpendiculare au pante reciproc opuse. O dreaptă orizontală are panta egală cu zero, în timp ce panta unei drepte verticale este descrisă ca nedefinită sau infinită. Perpendicularitatea a două drepte se notează.

| ゆい a răspuns:

Doua drepte se numesc perpendiculare daca determina un unghi drept. (^_^).

| ゼロの a răspuns:

Perpendiculara inseamna ca o dreapta cade perpendicular pe o alta dreapta, adica dreapta AB care cade perpendicular pe dreapta CD, in locul unde se unesc cele 2 se fromeaza un unghi de 90 de grade ca in acesta poza:
http://www.google.ro/......tp?/imgres

| CatalinMihai99 a răspuns:

Cand spui ca un segment e perpendicular pe o dreapta, acel segment se intersecteaza cu dreapta si formeaza unghiuri de 90 de grade. Daca vrei sa construiesti una poti citi de pe net.SE face cu echerul. Fundaaa!

| ygr3ku a răspuns (pentru ゼロの):

"Perpendiculara inseamna ca o dreapta cade perpendicular"... ai zis-o!

| ゼロの a răspuns:

Eu ma intreb cui o sa ii dai funda dupa aceste raspunsuri.Tote sunt foare bun.

| ゼロの a răspuns (pentru ygr3ku):

Multumesc.

| annkaa a răspuns:

Uita`te aici ca sa intelegi mai bine:)
http://ro.wikipedia.org/wiki/Perpendicularitate

| sabin89 a răspuns:

Perpendiculara e una care nu e oblica!

| adorablegirl a răspuns:

2 drepte care la intersectie formeaza un unghi drept