| reghi a întrebat:

Funda! Ce sunt brazii, izvorul si noi oamenii? Raspunsurile trebuie sa fie NEAPARAT metaforice!

1 răspuns:
April
| April a răspuns:

Drepti, armoniosi si muzicali atunci cand vantul bate prin ei, brazii sunt ca niste Apollo ai padurilor noastre de munte; izvorul este gura apei vii, neprihanite, elementul fluid ca asigura cresterea speciilor, sangele divin al Pamantului; oamenii sunt suprema incununare a creatiei, fiecare fiind un model in mic al universului, un microcosmos.