| Gabriela2011 a întrebat:

Funda! cele mai interesante intrebari! Am de formulat la geografie ( clasa a VIII a )niste intrebari ( cu tot cu raspunsuri) din materia invatata adica noi am ajuns la clima, dar daca puteti sa ma ajutati cu 10 intrebari si simple, dar interesante din munti, podisuri... Pt ca noi fc un joc punem intrebari cuiva si trebuie sa rasp si primim nota pe intrebari... :d

Răspuns Câştigător
| yellowalien a răspuns:

1. Care este singurul lac de crater vulcanic din Romania?
2. Care este elementul de unicitate al Marii Negre?
3. Cu cate grade la 1000 de metri scade temperatura atunci cand avansam in altitudine?
4. Care sunt primele 2 varfuri ca altitudine in Romania?
5. Ce influente climatice se resimt in Podisul Mehedinti?
6. Care este cel mai lung rau care curge in totalitate pe teritoriul Romaniei?
7. Care este paralela care imparte Romania in 2?
8. Ce clasa/ tip de sol se gaseste in Campia Baraganului?
9. Care este modul si perioada de formare a muntilor Carpati?
10. Care este lungimea Dunarii pe teritoriul Romaniei?

1. Lacul Sfanta Ana.
2. Lipsa curentilor verticali la adancimi mai mari de 180-200 m
3. Temperatura scade altitudinal cu ~ 6 grade la 1000 de metri.
4. Moldoveanu (2544), Negoiu (2535)
5. Influente submediteraneene.
6. Oltul.
7. Paralela de 46 grade.
8. Cernoziom (clasa molisoluri)
9. Muntii Carpati s-au format in orogeneza alpina prin incretirea si inaltarea scoartei terestre si eruptii vulcanice.
10. 1075 km.

Sper ca sunt bune intrebarile, nu mai stiu exact programa din clasa a 8-a... Daca sunt lucruri pe care nu le-ati facut inca, inlocuieste tu intrebarile respective cu altele.