| Energy_Glory_1985 a întrebat:

Funda! Cu ce medie se intra la liceul Grigore Moisil din Bucuresti? In clasa a5a am avut media generala 9.57 pot intra? Acum sunt a6a.

6 răspunsuri:
| Idc12345 a răspuns:

Esti abia a6-a,de ce te-ar interesa liceul? Mai ai o gramada pana atunci.Anul trecut in Moisil ultima medie a fost 9, 43. Acum depinde de ce note o sa iei la examen si ce medii vei avea in a6-a,a7-a si a8-a happy

| CautNume a răspuns:

Daca din clasa a-V-a ai 9, 57 sunt slabe sansele sa mai intri in Moisil.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi mediile din 2013 la linkul :
http://www.admitereliceu.ro/......-bucuresti

Vezi mai jos şi modalitatea de calcul a mediei de admitere :

"Calculul mediei de admitere
utilizate pentru admiterea în învățământul liceal
pentru anul școlar 2014-2015 :

1. Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, care are o pondere de 75%, şi media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, care are o pondere de 25% în calculul mediei de admitere.

2. Calculul mediei de admitere se face astfel:

MA = ( ABS + 3 EN ) / 4

unde:
MA = media de admitere.
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;
EN = media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenții clasei a VIII-a" - SURSA = Anexa 2 din Ordinul 4925/29.08.13 - vezi linkul :
edu.ro/index.php?module=uploads&func=download&fileId=18352

Toate cele bune.

| AnnaMarya22 a răspuns:

Buna! :* Nu stim inca cu ce medie se intra la acel liceu. esti abia clasa a 6-a, deci pana treci tu clasa a 9-a mai ai destul timp. Pana atunci se poate schimba si metodologia admiterii la liceu, deci obligatoriu se schimba si media de admitere. happy Pentru a putea sa iti faci o medie trebuie mai intai sa stii media generala din clasele 5-8, apoi mai vine si evaluarea nationala care nu e chiar atat de usoara si nu stim ce note vei lua.winking Tu pune mana si trage cat poti de mult ca sa ai o medie cat mai mare. P.S.: pana atunci ti se poate schimba decizia in legatura cu liceul. Bafta in continuare! :* Sper ca te-am ajutat!

| Manole_Ioana_2001 a răspuns:

Buna! Eu sunt acum in clasa a 6-a la Moisil si pot zice ca dupa doi ani aici sunt foarte multumita! Profesorii sunt foarte draguti si ne invata foarte bine...ca sa nu spun ca nu exista anturaj si copii rai. In ceea ce priveste media ..in clasa a 5-a am avut media 9.75, si sper sa pot intra si eu aici!

| Nicula_Mancas_Petruta_1979 a răspuns:

Energy cum ai reusit sa iei media asta ca mie mi-a iesit 7.89 zi-mi si mie plzzz