| Diana915 a întrebat:

Cum se calculeaza media clasei?

6 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Aduni mediile tuturor, apoi suma o imparti la cati sunteti happy
Sper ca te-am ajutat :*

| CrissuCristina a răspuns:

Se numeste medie aritmetica si se aduna notele, dupa acre se impartnla numarul de kevi din clasa. big grin

| ionutzul31 a răspuns:

Media aritmetica...notele adunate impartit la nr de note

| mehanna2000 a răspuns:

Aduni toate mediile ex:8+9+10+7si se imparte la cati sunteti adica 34:4 =8, 2

| mat31new a răspuns:

Aduni toate notele si imparti la cate note sunt. daca ai 3 note, aduni toate 3 si rezultatul il imparti la 3.

| Bogdan4688 a răspuns:

Adunati toate mediile si si le impartiti la nr de medii care este. Ex 1, 5, 7 1+5+7=13
13:3=4. 3 Sunt trei nr si asta inseamna ca imparti la 3.