| piitiica a întrebat:

[FUNDA]heiii TPU:* puteti va rog sa imi spuneti si mie defintie si cateva exemple pentru numere rationale si numere irationale va rogg multbatting eyelashes

Răspuns Câştigător
| georgesur a răspuns:

Rationale: 0,(3); 1/2; 2/3; 9/11; 9/10; 15/16; 246/247; 4, 37(295) Dacă un număr oarecare are un număr infinit de zecimale, care se repetă însă periodic, atunci el se poate exprima întotdeauna ca raportul a două numere întregi, iar numărul zecimal în discuție este deci un număr rațional. Zero urmind ultimei zecimale nenule. face ca nr sa fie periodic.
Irationale:pi=3, 1415926...; e=2, 7182818...; radical2; radical3; radical5
Un numar irational este întotdeauna o fracție zecimala cu un număr nesfârșit de zecimale, neperiodice.

1 răspuns:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Număr raţional: 0, 5; 0, 263; 3/8; etc.
Număr iraţional: pi, epsilon, radical din 2, radical din 3, radical de ordinul 3 din 2, etc.