| Deutza4747 a întrebat:

Funda! imi puteti face si mie un acrostih pentru cuvantul biblioteca?

cum se procedeaza:scrii

b

i

b

l

i

o

t

e

c

a

si la fiecare litera pui un cuvant sau un vers care sa inceapa cu litera respectiva.si nu uitati! dau funda!

Răspuns Câştigător
| blueangel99 a răspuns:

B - bucurii

i - învăţături

b- bătălii

l -literatură

i- iubire

o - odisee

t - titluri

e - epic

c- carte

a - aventuri

Sper că e bine şi că te-am ajutt

2 răspunsuri:
| lSchizo a răspuns:

Bucatar
inclus
balon
lumanare
inel
onestie
tata
evantai
cal
animal

| blueangel99 a răspuns (pentru lSchizo):

Şi tu ai răspuns bine, dar cred că Deutza_4747 nu a fost prea explicită, adică a uitat să menţioneze că la un arcostih, cuvintele din care îl alcătuieşti trebuie să aparţină câmpului lexical pe care îl determină cuvântul dat.