| anonim_4396 a întrebat:

Funda. Imi spune-ti va rog cum se calculeaza exact media pe semestru? de exemplu daca media la romana imi e 8.66 se trece 9, daca o am 8.49 se trece 8, iar daca o am 8.50 se trece 8.50?

Răspuns Câştigător
| DarkOrbitMoon a răspuns:

Deci,sa spunem ca la biologie ai notele 8, 5, 10.Media este 7, 66.In catalog se trece 8.
Sa presupunem ca pe semestrul doi media ar fi fost 8, 25.In catalog s-ar fi trecut 8.
Media anuala este media semestrului intai+media semestrului doi.8+7=15
15:2=7.5.Media anuala nu se rotunjeste.

3 răspunsuri:
| Own3r a răspuns:

Stai chill..mai ai timp de 1-2 note.Semestrul se incheie prin ianuariewinking
8.49-> 8
8.50-> 9winking

Bafta

| Arabull a răspuns:

E la alegerea profesorului daca vrea sa-ti puna 8 sau 9, media se face adunand cele 2 medii de pe semestre si impartindu-se la 2 de ex
Primul semestru : 8, 49 - 8
Al 2 semestru : 8, 66 - 9
9+8=17/2=8,50 - Media anuala
Funda?

| Own3r a răspuns (pentru Arabull):

Exact asta am zis si eu...
Nu mai cere funda, pari penibil happy