| Dextro a întrebat:

Funda happy. In ce consta mecanica fina? Are legatura cat de cat cu informatica? big grin

Răspuns Câştigător
| SirGilbert a răspuns:

Mecanica fina este ramura unei industrii ce se ocupa cu fabricarea sau repararea aparaturii mecanice sau electromecanice, de dimensiuni mici si delicate. De exemplu, construirea de ceasuri de mana, proteze biomecanice, giroscoape, etc.

La noi in tara insa, exista o companie numita Mecanica fina Bucuresti specializata in productia aparatelor de masura si control.Aceasta companie produce diferite tipuri de manometre,termostate,cronotahografe,presostate, conectori, etc.
Da, mecanica fina are intr-o mica masura legatura cu informatica, avand in vedere ca unele aparate functioneaza pe baza unui soft!

2 răspunsuri:
| Latinmoon a răspuns:

Buna!
Nu prea are legatura cu informatica insa daca iti place info si fizica poti merge la cibernetica sau poli.
Te pup! :*