| vinoACASAcuMINE a întrebat:

FUNDA! Metalele sunt afectate de temperaturi? Adica, stiu ca metalele sunt afectate de temperaturi mari ( 1000, 1100 grade etc.) Dar ele ( ma refer in principal la metale precum argintul sau aurul ) pot fi afectate si 0, 0000000001 la 100 de temperaturi mici, precum 10 grade?

Răspuns Câştigător
| GabrielDaniel01 a răspuns:

La 10 grade nu este afectat, la temperaturi negative mari se contracta

3 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Funda pe raspunsul incorect si incomplet
Rd79 a raspuns foarte exact
completarea e ca metalele sunt la temperatura camerei solide, la temperaturi foarte mici pot deveni casante
la temperaturi foarte mari metalele se topesc si devin lichide
mercurul e singurul metal lichid la temperatura camerei, si evident la temperaturi mici se solidifica

cat despre cat de mult sunt afectate, daca tot vorbim fizica atunci daca iei un fir de 10km de argint sau aur si ii modifici temperatura pe toata lungimea cu un singur grad, atunci o sa vezi cu ochii tai cum se lungeste sau micsoreaza, pentru ca pe o lungime asa de mare diferenta o sa fie evidenta cu ochiul liber

in alta ordine de idei, ca sa te conving, nu stiu daca ai auzit termenul "glasul rotilor de tren" si care se refera la zgomotul periodic care depinde de viteza trenului pe care il fac rotile trenului cand se lovesc de punctul de imbinare dintre sine, punct in care sinele au o mica distanta dintre ele, ei bine, distanta respectiva este pusa pentru ca vara sinele se dilata, isi maresc lungimea si daca nu ar exista distanta aia ar acumula tensiune si ar putea chiar sa se rupa, faraa sa treaca nici un tren peste ele

| vinoACASAcuMINE explică (pentru Bizon95):

Nu cred ca argintul poate fi casant pe o temperatura de 17 grade daca e tinut afara.

| Rd79 a răspuns:

Orice temperatura afecteaza un metal, care se contracta sau dilata in functie de temperatura. La temperaturi gen 10 grade, este insesizabila diferenta dar exista si poate fi masurata cu instrumente de precizie.