| Poinsettia a întrebat:

Fundita!
Vreau sa fac facultatea in Italia. Sunt clasa a 11a. Cum e sistemul acolo? Ce trebuie sa stiu? De unde sa incep? Ce sa fac? Nu stiu cum sa incep pregatirile. Va rog ajutati-ma. Cat mai multe detalii. Multumesc mult.

Răspuns Câştigător
| cuore a răspuns:

Cred ca trebuie sa incepi prin a cunoaste perfect aceasta limba.Altfel iti va fi foarte greu.Eu ti-as recomanda sa-ti iei un job oarecare, si in paralel sa faci ceva cursuri sa te perfectionezi cu limba,multi zic ca e usoara,probabil la nivel conversational, dar pentru a face facultatea acolo trebuie si nivel scris, si asta necesita timp.

1 răspuns:
| UNHleaSHD a răspuns:

O persoana care cunoaste limba romana si vrea sa plece din tara. Pacat!

Am inteles ca sistemul de invatamant este mult mai lejer acolo.