| Solix a întrebat:

Haide sa propunem Ministerului Educatiei sa infiinteze scoli la distanta sau scoli online si sa mai reduca scolile fata in fata deoarece totul se poate invata de pe internet,toate informatiile de la scoala se gasesc pe internet si multe altele in plus, scoala fata in fata nu prea mai are rost.Ar trebui ca invatamantul acum in secolul 21 anul 2018 sa se desfasoare online sau cel mai bine,la distanta, elevul sa primeasca suporturi de curs online sau nu si sa invete acasa ducandu-se doar la examene.Eu cred ca asa e cel mai bine si eficient.Mie mi-a placut scoala dar am avut probleme in ceea ce priveste interactiunea sociala de zi cu zi si de aceea militez pentru scolile la distanta sau online.Ce parere aveti despre ce am scris si despre scolile la distanta/online? Credeti ca ar trebui sa suplineasca invatamantul actual?

7 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Excelenta idee.
Propun și sa se desființeze facultățile, in special cele de medicina, nu mai are rost sa cheltuiască statul atâția bani cu formarea medicilor din moment ce găsești informații despre toate bolile posibile pe google.
Chiar aseară ma durea piciorul și am aflat ca am reumatism. Mulțumită lui google.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu invata nimeni dupa internet, cel mai probabil vor sta online pe jocuri sau filme, dar de invatat, nu va invata nimnei de placere sau cu constiinta, de aceea este obligatoriu sa mergi la scoala!
Categoric sunt impotriva acestui sistem de invatat online, cel putin pentru primii 12 ani de scoala si liceu.

| Holiday a răspuns:

Dupa ce ca sunt o gramada de salbatici incapabili sa interactioneze cu alti oameni, depresivi si dereglati psihic de stat cu zilele in fata calculatorului, exact scoala acasa mai trebuie...

| siriusblack98 a răspuns:

Mie mi se pare o idee excelenta.De parca scoala traditionala mai este ce a fost.Ies din ea prosti, inculti, drogati, salbatici pe banda rulanta.Asta da dovada ca ceva este gresit si trebuie abordata o noua forma de invatamant optional.Foarte multi elevi eminenti sunt agresati fizic si verbal in scoli primare si licee, ceea ce nu le permite sa se concentreze asupra studiilor asa cum trebuie.Multi din cauza asta chiar ajung sa abandoneze.Din cauza unor scursuri care vin la scoala doar pentru prezenta. Orele online si invatamantul la distanta ar trebui abordat.Merita o sansa!

| Uvox a răspuns:

Este stupid ce propui tu.
Nu discut despre situația actuală a învățământului din RO dar asa ceva nu este ok nici in tari avansate iar daca nu vezi dezavantajele...Cred ca tu chiar ai invatat de pe Google. Nu ca nu ar fi ok ca sursa suplimentară de informații dar ma tem ca ai ajunge să crezi că poți obține energie free din niste bobine sau ca perpetuum-mobile se poate comanda de pe ebay.

| BlueDark a răspuns:

Da,draga...Hai sa ne-o tragem on-line si sa asteptam sa apara copiii. Dupa aia urla lumea ca suntem noi impotenti...

| BlueButterfly97 a răspuns:

Pai tocmai, cum mai invata un copil/adolescent sa interactioneze cu ceilalti? Nu e de ajuns ca tinerii din ziua de azi petrec prea mult timp pe retelele de socializare in loc sa-si traiasca viata in lumea reala? Eu cred ca e foarte utila scoala fata in fata tocmai din cauza asta, sa ii invete sa interactioneze cu ceilalti, sa isi faca prieteni, relatii. Si eu am avut probleme cu interactiunea sociala foarte mult timp dar usor, usor mi-am revenit tocmai pentru ca frecventam scoala, respectiv facultatea.