| NePtTuUn a întrebat:

He'y TPU numia pot va rog sunt clasa a 5 am 11 ani si nu stiu deloc romna am ramas forte an urma nu stiu ce sa fac cu adjectivele sintactica nu stiu ce ansemn?

; Ce ansemna sintactica adica din ce este formaat su ce formeaza ea ce ansemn ce face ce este

:ce anseamna numeralele? sunt compuse din litere cifre su ce ce sunt este o parte de scrii literl su ce?

:ce ansemna sa analizez un cuvant? EXEMPLU:Analizati cuvantul mar ce este asa am ziso eu asa ce es cum sal analizez ce ansemna?

:CE ansemna substantivul? este format din ceva? su ce

Ce ansemna sa analizez pronumele su ce sunt?

2 răspunsuri:
| scarharo a răspuns:

Nu vreau sa fiu rau, dar vezi ca nu prea sti sa scrii corect. (inseamna nu anseamna, sa-l nu sal) etc.

Numeralul numeste cantitati, arata ordinea unor obiecte etc, ex:
doi, trei, primul etc. Poate fi cardinal (unu) sau ordinal (primul)

Substantivul este partea de vorbire ce numeste un obiect, o fiinta un fenomen, o localitate etc. ex: Mara, tunet, masa, dormitor etc. Poate fi comun (mar, tren,) sau propriu (Florin, Timisoara)

Pronumele inlocuieste un substantiv: Mara merge la mare. se transforma in Ea merge la mare.

Adjectivele descriu substantive : marul GALBEN

Fetita merge la mare

Fetita: substantiv propriu, numar singular, gen feminin, caz Nominativ, functia sintactica de subiect

scuza-ma ca zic dar esti VARZA. nu merge asa, cum sa nu stii ce-i ala un pronume in clasa a V-a?!? tu cumai trecut clasa pana acum?

Vezi ca in ritmul asta ramai corigenta. trebuie sa te apuci SERIOS de invatat

| Oxxy a răspuns:

Substantivul este partea de vorbire flexibila care denumeste obiecte in sensul larg:fiinte(pasare,copil,crocodil),lucruri(masa,creion,penar),fenomene ale naturii(ploaie,vijelie,cutremur),insusiri(frumusete,zgarcenie)actiuni(mersul,cititul),stari sufletesti(mahnire,tristete optimism)senzatii(foame,frig) si relatii(prietenie,concordanta).
Subst. se recunosc prin:
a)numarare:UN copil,DOI copii
b)articulare:copiluL,creionuL.
Numeralul este partea de vorbire flexibila care arata:
-un numar:doi,sapte,noua;
-ordinea obiectelor prin numarare:primul,al doilea.
Pronumele este partea de vorbire flexibila care tine locul unui substantiv.-eu,tu,el/ea,noi,voi,ei/ele.
*Poti analiza un cuvant doar daca este intr-un enunt:poti stabili felul, numarul, functia sintactica etc.
Sintaxa:parte a gramaticii care studiaza functiile cuvintelor si ale propozitiilor in vorbire si care stabileste regulile privitoare la construirea propozitiilor si frazelor.
Sper ca ti-am putut fi de folos!