| Ionut2143 a întrebat:

Hei!
Acum sunt anul 1 la inginerie electrica si tehnologia informatiei. Maine voi avea engleza si nu prea ma descurc la limbi straine. Se pune accent pe limba straina la aceasta facultate?

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Nu se pune prea mare accent, d.p.d.v. al profesorilor. Dar interesul cred că trebuie să fie al tău.
Acum limba engleză pare a deveni limba oficială în U.E. și tu, pe parcursul școlarizării poate ai nevoie de consultat o serie de cursuri și manuale(cărți ) scrise în engleză. În plus, dacă termini, nu e foarte sigur că vei găsi de lucru în România și acum este foarte important să cunoști limba engleză.
Eu zic că, măcar de acum înainte, ai 5 ani la dispoziție cînd poți să o înveți foarte bine.
Nu o faci pentru profesori. Pe ăia îi doare în „trăgaci" de acest lucru. Interesul este categoric al tău.
Ia-ți niște manuale și apucă-te serios să o înveți!
Succes!

| CM7YRE a răspuns:

Nu se pune accent, cel mai probabil o sa se puna accent pe fizica, mecanica si chestii de genul. Limbile straine la facultatile care nu au limba romana ca baza, sunt "de forma", sa aiba locuri ocupate.

| neutrino a răspuns:

Pana la urma te vor trece daca ii vei onora macar cu prezenta, dar pe parcursul facultatii iti va fi foarte greu la materiile legate de tehnologia informatiei, si nu numai.