| PussicatDolls a întrebat:

Hei am luat un porcusor de guineea de la o prietena si acolo nu i-a dat apa si eu nu stiu daca sa-i dau acum sau nu.kiss
Ce sa fac? love struck

5 răspunsuri:
Janina
| Janina a răspuns:

Cumpara o chestie din aia speciala din care sa ia el cata apa are nevoie. (are o biluta in capat si el da cu libuta acolo si cica bea http://t0.gstatic.com/......tp?/images )
Porcusorul meu adora castravetii de unde ia apa.

| Callipso a răspuns:

Buna! Si eu am porcusor de guineea si cateva saptamani nu i-am dat apa dar dupa aia i-am cumparat o chestie de aia de care beau hamsterii apa si acum bea mereu.Eu nu-i dadeam apa fiindca ea manca legume si fructe si avea sucul lor.Dar acum are chestia aia cu apa si bea de acolo.Asa ca da-i si tu apa!

| AllmaGirl a răspuns:

Off, off, off... daca vrei o ingrijire buna pentru animalul tau, si sa aiaba o viata buna, lunga si sanatoasa trebuie sa te documentezi bine si nu pe un site pe care toti vaneaza funde si iau primul raspuns de pe net unde apropo oricine poate scrie o prostie dupa care nestiutoare sa te iei... Deci, porcusorul de guineea este un animal care nu transpira, nu suporta caldurile mari ele putand fi fatale. Acum, ca vine canicula are nevoie de hidratare intensiva, ce ia din fructe nu e suficient! Adapatorile de hamster sunt prea mici, cauta pentru pora, cusori sau pentru iepure( sunt la fel). Inca ceva, porcusorilor le cresc gherutele si dintuci continuu, dintucii trebuiesc tociti bine, porcusorul trebuie in permanenta sa aiba fan in cusca, acesta ajuta la digestie si la tocirea dintilor. Gherutele nu se vor tocii de la sine, ci trebuie ca tu sa le tai cu o unghiera macar lunar. Se taie doar varful nu mai mult, ei au o vena acolo ce nu trebuie taiata(!) dar daca totusi o tai accidental dezinfectezi zona cu solutie betadine sau apa oxigenata. Porcusorii, desi sunt mici au nevoie de o cusca mare de min un metru, si de un partener de acelasi sex! Daca ai femela nu o imperechea, este ceva riscant si nu se merita, daca mai ai inttrebari contacteaza-ma pe privathappy

| timeLEFT a răspuns:

Daca nu ii dai apa dai sa manance iarba pentru ca are vitamine si contine si ea apa.

| dragos2992 a răspuns:

Pai ar trebui sa ii dai apa