| AndreeaLz a întrebat:

Hei. Am nevoie de 6 cupluri celebre, care au ajuns celebre datorita povestii lor de dragoste, sau care sa aiba ceva interesant in povestea de dragoste. Va rog mult de tot happy. Funda la cal mai bun si restul vot happy

Răspuns Câştigător
| JamieGold a răspuns:

Buna!
Uite cateva cupluri ale caror povesti de dragoste au devenit cunoscute dea lungul timpului in intreaba lume:
1.Tristan si Isolda, o poveste de dragoste despre iubirea imposibila dintre o fata de vita nobila, promisa unui rege al Angliei, care se indragosteste de cavalerul menit sa o aduca in siguranta la curtea viitorului ei sot.Pe scurt,cei doi au o relatie pe ascuns,sotul acesteia afla,Tristan este alungat, se imbolnaveste, moare rapus de durerea provocata de absebta fiintei iubite, Isolda, iar la scurt timp moare si aceasta din acelasi motiv.
Nu sunt un prea bun povestitor dar sper ca ai inteles cat de cat big grin
2.Romeo si Julieta.Despre povestea de iubire dintre cei doi, cred ca stii destul de multe, fiind foarte cunoscuta.
3.Paris si Elena.Cea mai cunoscuta poveste de dragoste a Greciei, Paris fiul regelui Troiei, se indragosteste de sotia regelui Spartei, Meneleau si in final o rapeste, cu acordul ei binentelesbig grin. Spartanii pornesc la razboi pentru a o recupera.Paris moare in urma luptelor, Elena se intoarce in Sparta.
4.Marc Antonius si Cleopatra. Iubirea dintre un locotenent al Romei si frumoasa regina a Egiptului,se concretizeaza prin casatoria dintre cei doi,dar se sfarseste tragic,el fiind fals informat de moarte iubitei sale,se sinucide, dupa care, Cleopatra, afland de moartea sotului ei, are aceeasi soarta.
5.Napoleon si Josefine
Napoleon Bonaparte nu avea mai mult de 26 de ani cand s-a casatorit din interes cu Josefine, mai in varsta, dar si mult mai bogata decat el. Doar ca viata l-a luat prin surprindere, facandu-l sa se indragosteasca nebuneste de aceasta. Contrat asteptarilor, cei doi s-au despartit pentru ca Josefine nu ii putea oferi lui Napoleon un urmas, purtand totusi iubirea reciproca in inimile lor.
6. Ulise si Penelopa
Cei doi sunt un simbol al fidelitatii si al iubirii fara sfarsit, intrucat au putearea de a astepta 20 de ani ca sa poate fi impreuna, Penelopa il asteapta pe Ulise sa se intoarca din razboi, face fata celor 108 petitori care doresc sa isi imparta viata cu ea, iar in acelasi timp Ulise ramane fidel si refuza o vrajitoare care ii promitea tinereatea vesnica si iubira eterna.
Sper ca este ceea ce te interesa si ca ti-am fost de ajutor! happy

2 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Romeo şi Julieta
Ali şi Ryan - cuplul din Love Story
Bony şi Clyde
John Lennon şi Yoko Ono
Tristan şi Isolda
Cleopatra şi Marc Antoniu
Mihai Eminescu şi Veronica Micle
Lancelot si Guinevere
Superman si Lois Lane
Ulise si Penelope